Burmistrz proponuje zakaz smakowych e-papierosów w Chicago

Burmistrz proponuje zakaz smakowych e-papierosów w Chicago

Burmistrz Chicago Lori Lightfoot w poniedziałek wezwała do zakazu sprzedaży smakowych papierosów elektronicznych w całym mieście. W Illinois już 52 osoby zachorowały na tajemniczą chorobę płuc wskutek wapowania. Jedna osoba zmarła.

Lightfoot, występując na poniedziałkowej konferencji prasowej u boku senatora z Illinois Dicka Durbina i szefowej chicagowskiego kuratorium oświaty (CPS) Janice Jackson, zaproponowała zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów smakowych w całym mieście, ponieważ – zdaniem władz – ich producenci promują wapowanie wśród młodzieży i wprowadzają w błąd deklaracjami o nieszkodliwości e-papierosów.

Według najnowszych raportów, na tajemniczą chorobę płuc – chemiczne zapalenie płuc związane z wapowaniem – w Illinois zachorowały już 52 osoby, a kolejnych 12 jest pod obserwacją. Najmłodszy pacjent ma 15 lat. Jedna osoba zmarła.

Senator Durbin zwrócił uwagę, że w 2017 r. papierosów elektronicznych używało 11 proc. licealistów, zaś rok później odsetek ten wzrósł do 27 procent. Jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, że do wapowania przyznaje się 10 proc. gimnazjalistów, czyli dzieci w wieku od 10 do 13 lat.

W odpowiedzi na stanowisko władz chicagowskich największy producent e-papierosów, firma Juul, oświadczyła, że już zaprzestała rozprowadzania smakowych papierosów do tradycyjnych sklepów, jednak, jej zdaniem, na całkowitym zakazie smakowych papierosów elektronicznych ucierpią tradycyjni palacze, którzy próbują zerwać z nałogiem.

(jm)

Na zdjęciu: Senator Dick Durbin i burmistrz Lori Lightfoot podczas konferencji prasowej dot. smakowych e-papierosów fot.Chicago Mayor’s Office/Facebook/screenshot

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*