Budżet powiatu Cook bez podwyżek podatków

Budżet powiatu Cook bez podwyżek podatków

Budżet powiatu Cook na rok 2014 z niewielkim deficytem? Według przedstawionego przez przewodniczącą rady powiatu Cook Toni Preckwinkle projektu ustawy budżetowej to realna wizja na najbliższe 12 miesięcy. Na tym nie koniec dobrych wiadomości. Mieszkańcy powiatu nie muszą obawiać się podwyżek podatków.

fot. arch

fot. arch

Opiewający w sumie na 3,2 mld dolarów budżet powiatu Cook zamknie się deficytem wysokości 152 mln dolarów. To zdecydowanie mniej niż 335 mln zaledwie przed trzema laty. Niewielki deficyt to w dużej mierze zasługa poważnych redukcji wydatków – w sumie w ciągu ostatnich trzech lat spadły one o 430 mln dolarów. Pozytywny wpływ na kasę powiatu Cook ma także reforma systemu ubezpieczeń zdrowotnych „Obamacare” – w ramach rozszerzenia ubezpieczenia Medicaid do budżetu powiatu wpłynie blisko 100 mln dolarów.

Podczas prezentacji projektu ustawy budżetowej na rok 2014 Toni Preckwinle nie kryła, że za duże osiągnięcie uważa fakt, iż znaczny spadek deficytu udało się osiągnąć bez podwyżki podatków i wprowadzania nowych opłat, przy jednoczesnym obniżeniu podatku od sprzedaży (sales tax) o 1 procent. Dzięki temu w kieszeni podatników w powiecie Cook pozostał w sumie ponad miliard dolarów.

Podjęcie współpracy z władzami Chicago, na wielu płaszczyznach – zaowocowało oszczędnościami rzędu 70 mln dolarów.

Rada powiatu Cook szacuje także, że dzięki powoli poprawiającej się sytuacji gospodarczej do budżetu wpłynie około 16 mln dolarów.

mp

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*