Brawa dla kardynała George’a. Chicagowscy hierarchowie na konferencji biskupów

Brawa dla kardynała George’a. Chicagowscy hierarchowie na konferencji biskupów

Stojącymi owacjami przywitali biskupi z całych Stanów Zjednoczonych – podczas swej konferencji w Baltimore w stanie Maryland –  kardynała Francisa George’a z Chicago, który  odchodzi na emeryturę i zmaga się z chorobą nowotworową. W czterodniowym zjeździe hierarchów kościelnych  bierze też udział następca George’a – desygnowany na arcybiskupa chicagowskiego Blase Cupich. 

Podczas dorocznej konferencji biskupów, która rozpoczęła się w poniedziałek, dyskutowane są ważne dla Kościoła rzymskokatolickiego kwestie, m.in. dotyczące rodziny i jej roli, rozwodu i ponownego małżeństwa katolików, homozwiązków,  liturgii, szkolnictwa i opieki medycznej.

Wiele z podnoszonych na zjeździe kwestii  doprowadziło już wcześniej do gorącej debaty w łonie Kościoła – między jego postępowymi a konserwatywnymi odłamami. Konflikt zaostrzył się, gdy niedawno papież Franciszek przeniósł  na niższe stanowisko w Watykanie amerykańskiego kardynała Raymonda Burke’a, który otwarcie wyrażał swe antygejowskie poglądy.

Przypomnijmy, że ingres arcybiskupa-metropolity Cupicha i oficjalne przejęcie obowiązków ma się odbyć już w przyszłym tygodniu w Wietrznym Mieście. Po raz pierwszy w historii Chicago odchodzący arcybiskup, 77-letni George, jeszcze za swego życia przekaże insygnia władzy  następcy.

65-letni Cupich, dotychczas biskup diecezji Spokane w stanie Washington, jest przygotowany do uroczystości 18 listopada w Chicago; jak podkreślił ma już nawet napisane przemówienia oraz praktycznie już się przeprowadził –  jego rzeczy osobiste  zostały przewiezione do Chicago. Z własnego wyboru będzie mieszkał na plebanii katedry Najświętszego Imienia, a nie w Pałacu Kardynalskim.

(ao)

Na zdjęciu: Kardynał Francis George fot.Dariusz Lachowski

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*