Big Boy zawita do West Chicago

Big Boy zawita do West Chicago

Największa na świecie lokomotywa parowa o wdzięcznym imieniu Big Boy No. 4014 zawita do West Chicago.

Maszyna wystawiona będzie w dniach 27-29 lipca w należącym do Union Pacific, jednego z największych i najstarszych amerykańskich przedsiębiorstw kolejowych, Provo Training Center w West Chicago, tuż obok stacji Metry.

Big Boy przemierza stany Środkowego Zachodu w ramach trasy “Great Race across the Midwest” zorganizowanej przez przedsiębiorstwo Union Pacific z okazji obchodów 150-lecia ukończenia Kolei Transkontynentalnej.

Dwa lata remontu i renowacji prowadzonych przez specjalistów z Union Pacific poprzedziły powrót lokomotywy na tory. Dzięki ich wysiłkom Big Boy zyskał utraconą młodość i wyruszył w trasę jako gwiazda obchodów zwieńczających półtora wieku istnienia transkontynentalnej kolei żelaznej, która zrewolucjonizowała Stany Zjednoczone, przyspieszając ich rozwój ekonomiczny, społeczny i kulturalny.

Miłośnicy kolei żelaznej będą mieli okazję zobaczyć Big Boya przemierzającego Chicago oraz obejrzeć multimedialną wystawę ukazującą czasy rodzenia się kolei w USA i jej rozwój aż do dnia dzisiejszego.

Maszyna parowa o numerze 4014 jest jedyną na świecie czynną lokomotywą z grupy 25 Big Boyów zbudowanych dla Union Pacific w latach 40. i kursujących pomiędzy miastami Cheyenne w stanie Wyoming i Ogden w stanie Utah.

Weekendowe bilety Metra kosztują 10 dol. i mogą być połączone z programem Family Fare, który umożliwia dzieciom poniżej 11 roku życia darmowe przejazdy pod warunkiem, że towarzyszy im osoba dorosła płacąca za swój przejazd. Posiadacze biletu miesięcznego także mogą zobaczyć Big Boya na własne oczy.

(ar)

Na zdjęciu: Big Boy No. 4014 fot.Wikipedia

Categories: Chicago, Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*