Bezrobocie w Illinois na poziomie 6 procent

fot.Justin Lane/EPA

fot.Justin Lane/EPA

Wskaźniki bezrobocia w Illinois utrzymują się na tym samym poziomie od dwóch miesięcy. Stanowy Urząd ds. Zatrudnienia informuje, że w maju wskaźnik bezrobocia wynosił 6 procent, czyli identycznie jak w kwietniu i pół procent mniej niż wskaźnik krajowy − 5,5 procent.

W Illinois w sektorze nierolniczym przybyło w maju 9 200 miejsc pracy, co tylko częściowo jest dobrą wiadomością, ponieważ liczba ta przekłada się na niski wskaźnik przyrostu miejsc pracy, wynoszący tylko niespełna 0,2 proc. − informuje w komunikacie prasowym Jeff Mays, szef stanowego Urzędu ds. Zatrudnienia (Illinois Department of Employment Security, IDES).

Według Maysa, władze Illinois muszą się bardziej skoncentrować na stymulacji rynku pracy poprzez stworzenie przedsiębiorstwom dobrego klimatu do rozwoju i działalności gospodarczej. − Pod względem tempa przyrostu miejsc zatrudnienia, Illinois pozostaje w tyle za innymi stanami − podkreśla szef IDES.

Największy spadek w liczbie miejsc pracy w maju odnotowały dwa sektory – przemysłowo-wytwórczy, któremu ubyło 2 300 etatów oraz finansowy ze stratą 1 200 miejsc.

Najwięcej etatów, bo 6 900, zostało w maju utworzonych w sektorze usług biznesowych i specjalistycznych.

IDES dokonał porównań liczbowych na podstawie danych udostępnionych przez federalne Biuro ds. Statystyk Zatrudnienia (U.S. Bureau of Labor Statistics, BLS).

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*