Bez bonów żywnościowych na święta

Bez bonów żywnościowych na święta

Dziesiątki tysięcy mieszkańców Illinois od października pozbawionych jest federalnej pomocy żywnościowej w wyniku przenosin stanowej agencji na nowy system zarządzający świadczeniami.

Problem z dostępem do bonów żywnościowych pojawił się w toku wdrażania nowego systemu przez stanowy departament pomocy społecznej (Department of Human Services). Jego przedstawicielka, Diane Grigsby-Jackson, tłumaczy stacji NBC, że nowy system skasował 15 listopada 41 tys. beneficjentów, z czego do tej pory przywrócono ok. 12 tysięcy. Dodaje, że nie wystąpiły żadne usterki, po prostu różnice w systemach sprawiają, że część osób nie dostała bonów żywnościowych. Nowy system automatycznie obcina świadczenia osobom nieuprawnionym 15 dnia miesiąca, podczas gdy dawniej odbywało się to ręcznie, czyli z opóźnieniem, i beneficjenci zyskiwali więcej czasu.

Osoby korzystające z bonów co pół roku muszą potwierdzić, że spełniają warunki do otrzymania zasiłku. Ci, którzy dopełnili formalności w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, utracili świadczenia, gdyż nie wprowadzono jeszcze ich wniosków do nowego systemu – tłumaczy Vonceil Metts, prezes AFSCME Local 2808. – Wszyscy uczą się nowego systemu, tyle że kosztem biednych. Zostają pozbawieni świadczeń w najgorszym możliwym terminie – ubolewa.

Władze stanu przyznają, że wdrożenie nowego systemu nie przebiegło gładko, ale niebawem będzie on łatwiejszy w użytkowaniu dla 1,8 mln osób korzystających w Illinois z bonów żywnościowych.
(as)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*