Będzie spotkanie Raunera i Madigana. Jest nadzieja na budżet

Stanowy Kapitol w Springfild fot.Dariusz Lachowski

Stanowy Kapitol w Springfild fot.Dariusz Lachowski

Znany jest już termin spotkania w sprawie budżetu Illinois pomiędzy republikańskim gubernatorem Brucem Raunerem a marszałkiem stanowej Izby Reprezentantów Michaelem Madiganem. Narada została wyznaczona na 1 grudnia. Są nadzieje na zakończenie impasu budżetowego, trwającego już wiele miesięcy ze szkodą dla stanu i jego mieszkańców.

Oryginalnym terminem spotkania był 18 listopada. Okazało się jednak, że Madigan tego dnia musi się wziąć udział w pogrzebie poza granicami Illinois. Z tego powodu Rauner przesunął datę posiedzenia.

Oprócz Madigana w naradzie budżetowej wezmą też udział pozostali przewódcy parlamentarni: demokratyczny przewodniczący Senatu Illinois John Cullerton oraz dwoje przewodniczących republikańskiej mniejszości − w Izbie Jim Durkin i w Senacie Christine Radogno.

W spotkaniu liderów legislacyjnych pokładane są ogromne nadzieje na zakończenie budżetowego impasu, który poważnie zakłóca funkcjonowanie stanu, powoduje liczne problemy finansowe i przyczynia się do osłabienia wiarygodności kredytowej.

Illinois jest bez budżetu już ponad cztery i pół miesiąca. Jak dotychczas gubernator Rauner nie chciał rozmawiać o finansach stanu dopóki legislatura nie zatwierdzi pakietu ustaw korzystnych dla sektora biznesowego. Z kolei parlament stanowy, w którym dominują demokraci, nie chce przegłosować planu gubernatora. Demokraci uważają, że plan jest niekorzystny dla klasy średniej i dla związków zawodowych.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*