Aresztowano mężczyznę, który planował zamachy w Chicago

FBI aresztowało 22-letniego Libańczyka, który planował serię zamachów terrorystycznych w Chicago. W minioną niedzielę podłożył plecak z ładunkiem wybuchowym koło stadionu Wrigley Field. Bomba miała eksplodować w chwili, kiedy stadion opuszczali widzowie koncertu Dave Matthews Band.

fot. Sami Samir Hassoun

Sami Samir Hassoun nie wiedział, że ładunek, który umieścił w kontenerze na śmieci jest niegroźny, bowiem jego dostarczycielem był tajny agent FBI. Od początku FBI monitorowało poczynania mężczyzny i, jak zapewniono, nie było bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców miasta.

Wspólnik zamachowca, współpracujący z FBI, w lipcu skontaktował Hassouna z rzekomo przybyłym z Kalifornii mężczyzną, w rzeczywistości tajnym agentem, który zapewnił o możliwości dostarczenia ładunków wybuchowych. To przed nim Libańczyk roztoczył wizję serii zamachów, które doprowadzą do rezygnacji ze stanowiska obecnego burmistrza.

W sobotę wieczorem Hassoun spotkał się z agentem, który wręczył mu plecak z bombą, udzielił mu też instrukcji obsługi ładunku znajdującego się w środku. W niedzielne przedpołudnie w wynajętym samochodzie obaj mężczyźni podjechali w okolice Wrigley Field, gdzie w upatrzonym wcześniej kontenerze na skrzyżowaniu ulic Eddy i Clark,  zamachowiec umieścił plecak.

Libańczyk, mający prawo stałego pobytu w USA, rozważał również zatrucie wód Jeziora Michigan, zamach na burmistrza Richarda Daley’a, ataki na policjantów oraz wysadzenie Willis Tower. Hassoun „chciał zabić jak najwięcej ludzi w rejonie miasta z największą populacją, by spowodować największe z możliwych zniszczeń”.

Jak zapewniają przedstawiciele FBI, zamachowiec działał w pojedynkę i nie był powiązany z żadnym z ugrupowań terrorystycznych.

Mężczyzna usłyszał zarzut planowania użycia broni masowego rażenia. Grozi mu kara od 5 lat pozbawienia wolności do wyroku dożywocia.

MB (Chicago Tribune)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Chicago

Comments

  1. kicia
    kicia 20 września, 2010, 21:23

    no i powiedzcie, kim sa terrorysci ? To sa niestety ludzie islamu, pozwolic im jeszcze budowac ich meczet w poblizu Zround Zero w NYC !To bedzie profanacja!!!

    Reply this comment
  2. Nefretina
    Nefretina 21 września, 2010, 14:31

    kolejny „mahmud” i do tego stały pobyt 🙁
    Chyba czas zweryfikować pobyty stałe islamistom !!!
    Gnojek zamiast studiować, bo chyba po to tu jest -> planuje zamachy i je realizuje, całe szczęście, że wyłapany 🙂
    Co zaś do meczetu, to Kiciu ja zdanie mam niezmienne: CAŁKOWITY ZAKAZ budów jakichkolwiek meczetów. Islamiści nie zasługują na taki przywilej. Taki meczet to tylko wylęgarnia terrorystów, i żadne tłumaczenia do mnie nie przemawiają, iż to religia miłości.
    pozdrawiam

    Reply this comment
  3. kicia
    kicia 21 września, 2010, 14:59

    Mysle, Nefretinko, ze masz racje…

    Reply this comment
  4. krolik
    krolik 21 września, 2010, 19:21

    Nefretinka.. a Hitler tez byl z Islamu..zakon krzyzacki z Malborka to tez islamisci… gangsterzy w Europie to islamisci ?… molestowanie dzieci w kosciolach to islamisci ?…Japonczycy osiedleni w Ameryce przeszli horror w czasie drugiej wojny i proponujesz cos podobnego dla ludnosci muzulmanskiej tutaj osiedlonej.?.. to skad w chrzescijanskiej Polsce utarlo sie powiedzenie, ze w jednej rodzinie i ksiadz i zlodziej i policjant i bandyta… Czy bibia chrzescijanska nie ma udokumentowanej przemocy.. Kain zabil Abla…a swieta inkwizycja to byl wyraz milosci blizniego ?…a obozy koncentracyjne to nie pomysl ludzi nalezacych do katolicyzmu ???

    Reply this comment
  5. Nefretina
    Nefretina 22 września, 2010, 21:01

    Kroliczku -> owszem, jest wiele racji w tym co piszesz. Zgadzam się z Tobą.
    Ale zauważ: ja napisałam „… czas ZWERYFIKOWAĆ pobyty stałe islamistom …” nie pisałam aby wszystkich wyrzucić z USA. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że wśród (jak ja to uogólniam) islamistów jest wielu uczciwych, porządnych, dobrych ludzi, którzy nie myślą o zabijaniu i nie czynią tego.
    Nie bronię i nie wychwalam katolicyzmu, chrześcijaństwa czy jak to tam jeszcze zwał innych religii.
    Ale w obecnych czasach to ta właśnie religia (islam) terroryzuje świat zachodu, i to nie tylko Stany ale też Europę.
    Więc wybacz, ale ja nie popieram islamistów i tutaj wyjątki od tej reguły stanowią tylko ludzie pokojowo nastawieni.
    pozdrawiam 🙂

    Reply this comment
  6. Nefretina
    Nefretina 22 września, 2010, 22:22

    11 września nie doszło do spalenia koranu, a co za to zrobiono tydzień później w Pakistanie w Karaczi ?????????
    Umckęło to jakoś portalowi http://www.dziennikzwiazkowy.com !!!!!!!!!!! SZKODA 🙁

    podaję link: http://www.dziennik.com/news/swiat/14090

    cytuję: ” … Chrześcijański kościół w Karaczi w Pakistanie został zaatakowany przez muzułmanów. Spalono egzemplarze Biblii i krzyże….
    Do zdarzenia doszło 18 września. Napastnicy spalili dziewięć egzemplarzy Biblii, trzy śpiewniki i trzy drewniane krzyże. Zniszczono także instrumenty muzyczne używane w czasie nabożeństw….. 12 września kościół luterański w Mardanie w pakistańskiej prowincji Khyber Pakhtunkhwa został obrzucony granatami…. ”

    I jaki ma być mój stosunek do Nich ??????

    Reply this comment
  7. mika
    mika 22 września, 2010, 22:27

    Nefretinko, dlaczego twierdzisz ze to portalowi umknelo? Przeciez to jest strona InformacjeUSA. Nie InformacjePakistan:)))) i reszta swiata. Od tego sa inni:) Pozdrawiam!

    Reply this comment
  8. Nefretina
    Nefretina 22 września, 2010, 22:42

    Mika -> chylę czoło i zginam się w pas, noskiem szorując podłogę.
    Fakt, brak tutaj działu – wiadomości ze świata 🙁
    Ale na swoją obronę mam to, że temat powiązany 🙂
    buziaczki

    Reply this comment
  9. Nefretina
    Nefretina 22 września, 2010, 22:45

    Mika 🙂 pocieszające jest to, że ktosik czyta to co ja wyklikam 🙂 a to już spory sukces.

    Reply this comment
  10. Madzia
    Madzia 22 września, 2010, 22:49

    Nefretinka -> nie podawaj więcej takich linków, bo tylko się wkurzyłam tym artykułem 🙁 i to na dokładkę do podusi, fuj.
    A tak się pilnowałam, żeby nie zabierać tutaj głosu 🙁 Ten temat szczególnie mnie drażni.
    pozdrawiam

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*