Arcybiskup Cupich wkrótce purpuratem?

Blase Cupich fot.Charles Rex Arbogast/Pool/EPA

Blase Cupich fot.Charles Rex Arbogast/Pool/EPA

Chicago nie ma kardynała już prawie półtora roku. Archidiecezja chicagowska czeka na purpurata od kwietnia 2015 r.,  kiedy to zmarł ówczesny kardynał Francis George. Spekuluje się, że do tej godności papież Franciszek wkrótce wyniesie arcybiskupa Blase’a Cupicha.

Jak podkreślają eksperci, papież Franciszek, odkąd przejął stery Stolicy Apostolskiej w marcu 2013 r.,  jeszcze nie mianował żadnego kardynała w Stanach Zjednoczonych, dlatego wkrótce można się spodziewać takich nominacji.

Według wiarygodnych źródeł arcybiskup Cupich znajduje się na liście potencjalnych purpuratów razem z przedstawicielami Kościoła w Los Angeles i Filadelfii. Zdaniem jezuickiego magazynu “America”, edycji na Stany Zjednoczone, papież Franciszek wyniesie do godności kardynała nawet 17 arcybiskupów w USA.

Obserwatorzy w Watykanie − na których powołuje się telewizja NBC 5, nie wymieniając jednak żadnych nazwisk − zwracają uwagę, że Cupich otrzymał już wiele zaszczytnych funkcji od papieża i wyniesienie do godności kardynała będzie logicznym następstwem tych wyróżnień.

Przypomnijmy, że arcybiskup Cupich został mianowany w lipcu tego roku przez papieża Franciszka do wpływowej Kongregacji ds. Biskupów w Watykanie, która rekomenduje nowych biskupów i przedstawia nominacje do zatwierdzenia papieżowi.

Jesienią 2015 r. arcybiskup chicagowski Blase Cupich był wśród czterech dodatkowych hierarchów amerykańskich powołanych osobiście przez papieża Franciszka na synod biskupów.

Cupich uważany jest za liberalnego duchownego, a sam deklaruje, że jego poglądy są “umiarkowanie nowoczesne”. W Chicago wzbudził niedawno kontrowersje wśród polskiej społeczności, gdy nie nawiązał dialogu z komitetem ratujących przed zamknięciem zabytkowy kościół św. Wojciecha w chicagowskim Pilsen na południu miasta.

Blase Cupich urodził się 19 marca 1949 roku w rodzinie chorwackich imigrantów w Omaha, w stanie Nebraska. Święcenia kapłańskie przyjął w 1975 roku, cztery lata później uzyskał tytuł doktora teologii sakralnej. 7 lipca 1998 r. Jan Paweł II mianował go biskupem Rapid City w Południowej Dakocie, a 30 czerwca 2010 r. został mianowany biskupem Spokane w stanie Waszyngton. W 2005 roku odwiedził Polskę, w tym Nowy Targ, jako wizytator seminariów duchownych z ramienia Stolicy Apostolskiej.

(ao)

Categories: Chicago, Religia

Comments

 1. roman
  roman 31 sierpnia, 2016, 22:12

  Purpuratem? Smieszne okreslenie. B.Cupich jest arcybiskupem i uzywa koloru purpurowego ( jak kazdy biskup i arcybiskup). Jak zostanie kardynalem to bedzie uzywal koloru czerwonego (jak kazdy kardynal). Purpuratem jest juz obecnie.

  Reply this comment
 2. zza kałuży
  zza kałuży 1 września, 2016, 21:32

  A to się polonijni protestanci od ratowania kościoła Adalberta/Wojciecha ucieszą! 😉

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*