Arcybiskup Cupich powołany do Kongregacji ds. Biskupów w Watykanie

Arcybiskup Blase J. Cupich fot.Kamil Krzaczyński/EPA

Arcybiskup Blase J. Cupich fot.Kamil Krzaczyński/EPA

Arcybiskup Blase Cupich został powołany przez papieża Franciszka do wpływowej Kongregacji ds. Biskupów w Watykanie, która rekomenduje nowych biskupów i przedstawia nominacje do zatwierdzenia papieżowi. O nominacji dla chicagowskiego arcybiskupa poinformowało 7 lipca watykańskie biuro prasowe.

W wydanym oświadczeniu abp. Cupich stwierdził, że z pokorą przyjmuje nominację papieża. Podkreślił, że Archidiecezja Chicagowska jest w tej chwili jego priorytetem, ale równocześnie z radością oczekuje przyłączenia się do Kongregacji ds. Biskupów, by służyć papieżowi. Hierarcha nie powiedział, kiedy uda się do Watykanu.

Kongregacja ds. Biskupów Kurii Rzymskiej zajmuje się rekomendowaniem nowych biskupów, ustanawianiem, dzieleniem i łączeniem diecezji, przyjmowaniem sprawozdań ordynariuszy z pracy i problemów diecezji oraz organizowaniem ich wizyt w Watykanie.

Arcybiskup Cupich od dwóch lat stoi na czele Archidiecezji Chicagowskiej. Do tej godności został wyniesiony przez papieża Franciszka 20 września 2014 r. na miejsce cierpiącego na raka kardynała Francisa George’a. Wcześniej był biskupem Rapid City w Południowej Dakocie i w Spokane, w stanie Washington. W 2015 r. został mianowany przez papieża na synod biskupów o małżeństwie i rodzinie.

Przez obserwatorów Kościoła uważany jest za liberalnego duchownego, sam deklaruje, że jego poglądy są “umiarkowanie nowoczesne”. W Chicago wzbudził ostatnio kontrowersje wśród polskiej społeczności, gdy nie nawiązał dialogu z komitetem ratujących przed zamknięciem zabytkowy kościół św. Wojciecha w chicagowskim Pilsen na południu miasta.

Blase Cupich urodził się 19 marca 1949 roku w rodzinie chorwackich imigrantów w Omaha, w stanie Nebraska. Święcenia kapłańskie przyjął w 1975 roku, cztery lata później uzyskał tytuł doktora teologii sakralnej. 7 lipca 1998 r. Jan Paweł II mianował go biskupem Rapid City w Południowej Dakocie, a 30 czerwca 2010 r. został mianowany biskupem Spokane w stanie Waszyngton. W 2005 roku odwiedził Polskę, w tym Nowy Targ, jako wizytator seminariów duchownych z ramienia Stolicy Apostolskiej.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*