Architekci z Chicago i Chin zaprojektują Muzeum Lucasa

Architekci z Chicago i Chin zaprojektują Muzeum Lucasa

Reżyser George Lucas wybrał dwoje światowej sławy architetów do zaprojektowania swojego muzeum nad jeziorem Michigan w Chicago.

fot.a4gpa/Wikipedia/Jim Lo Scalzo/EPA

fot.a4gpa/Wikipedia/Jim Lo Scalzo/EPA

Chicagowska projektantka Jeanne Gang i Chińczyk Ma Yansong będą współpracować przy projekcie Lucas Museum of Narrative Art, które ma rozszerzyć Museum Campus, ulokowany na południe od Parku Granta.

Ma Yansongowi, autorowi dwóch wieżowców w Toronto, nazywanych ze względu na swoje kształty Marilyn Monroe Towers, powierzono projekt budynku muzeum.

Gang, która wsławiła się stojącym przy Columbus Drive wieżowcem Aqua Tower o falistej fasadzie i wciąż realizowanym projektem przemiany Northerly Island z lotniska w rezerwat przyrody, zaprojektuje otoczenie Muzeum Lucasa i przejście dla pieszych z kampusu muzealnego na Northerly Island.

Plan umieszczenia muzeum nad jeziorem – między Soldier Field i McCormick Place –  wywołał wiele głosów krytyki.Zwolennicy otwartej przestrzeni grożą wniesieniem do sądu sprawy przeciwko władzom miasta, twierdząc że decyzja narusza rozporządzenie o ochronie wybrzeża (Lakefront Protection Ordinance), zabraniające dalszej prywatnej rozbudowy terenów na wschód od Lake Shore Drive.

Wszystkie budynki stojące w rejonie objętym ochroną, w tym Muzeum Fielda, Akwarium Shedda i Planetarium Adlera – powstały przed wprowadzeniem w życie zarządzenia.

Organizacja Friends of the Park popiera budowę nowego muzeum, jednak poza otwartą dla publiczności przestrzenią. Jako dobrą dla niego lokalizację wskazuje miejsce po Michael Reese Hospital przy 2900 S. Ellis Avenue, które zapewniłoby widok na jezioro i miejsce na zachód od Lake Shore Drive.

Burmistrz Rahm Emanuel broni obecnego planu muzeum i podkreśla, że wybrane miejsce jest doskonałe dla placówki o charakterze edukacyjnym i znakomicie uzupełni zespół muzeów, który przyciąga zwiedzających z całego świata.

Muzeum Lucasa ma być otwarte w 2018 r., a jego projekt zostanie pokazany  jeszcze w roku bieżącym.

(kc)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*