Antyizraelska wypowiedź przyczyną utraty pracy

Antyizraelska wypowiedź przyczyną utraty pracy

Profesor nadzwyczajny z Virginia Tech University dostał ofertę przejścia na University of Illinois w Urbana-Champaign. Nadzieje na nową pracę jednak spełzną na niczym, ponieważ Steven Salaita skrytykował akcje Izraela w Gazie. Wiadomość o tym podał portal Higher Education News. Uniwersytet odmówił komentarza. Wiadomo jedynie, że zatrudnienie Salaity zablokowała kanclerz uczelni Phyllis Wise.

 fot.twitter

fot.twitter

Uczelnia nie odpowiedziała również na interwencję portalu Huffington Post. Natomiast z raportów opublikowanych w Inside Higher Ed i Daily-Gazette wynika, że antyizraelskie wypowiedzi profesora w związku z konfliktem w Gazie, na które ostatnio zwróciły uwagę inne media, były przyczyną wycofania oferty.

Stanowy komitet Amerykańskiego Stowarzyszenia Profesorów Uniwersyteckich (American Association of University Professors’, AAUP) wydał oświadczenie określające słowa prof. Salaity jako „ostre i wulgarne, a równocześnie żarliwe wezwanie do zakończenia przemocy na Bliskim Wschodzie”. AAUP uważa, że UoI nie może odwoływać nominacji na stanowisko z powodu wypowiedzi na Twitterze i przypomina równocześnie o gwarantowanej w USA wolności słowa. Z tą opinią nie zgadza się były prezes organizacji, profesor angielskiego z UoI, Cary Nelson, który uważa, że Salaita przekroczył pewien próg, zarówno pod względem tonu, jak i treści.

Pod koniec lipca rzeczniczka University of Illinois w rozmowie z News-Gazette stanęła w obronie Stevena Salaity. Zaznaczyła, że wykładowcy mają różne poglądy polityczne, a uczelnia w pełni popiera prawo pracowników do swobody wypowiedzi. (eg)

Zdjęcie główne: Steven Salaita fot.twitter

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*