Amerykanin aresztowany „bo wyglądał jak Meksykanin”

Dla służb imigracyjnych całe Stany Zjednoczone to Arizona” – tak Emma Lozano z proimigranckiej, latynoskiej organizacji Sin Fronteras (Bez Granic) komentuje zatrzymanie przez ICE amerykańskiego obywatela, który „wyglądął na Meksykanina”.

fot. Przez tydzień amerykański obywatel przetrzymywany był w więzieniu imigracyjnym

Urodzony w na terytorium Portoryko Amerykanin został aresztowany podczas dochodzenia w sprawie kradzieży. Młody mężczyna o imieniu Eduardo został przejęty przez służby imigracyjne kiedy pobrano jego odciski placów. Kiedy jego rodzina chciała wpłacić za niego kaucję, została poinofrmowana, że mężczyzna i tak nie zostanie zwolniony. Jego matka usłyszała podczas jednej z wizyt, że jej syn jest przetrzymywany przez służby imigracyjne bo „wygląda na Meksykanina”. Nie pomogło przedstawienie aktu urodzenia, z którego wynikało, że Eduardo jest ameryakńskim obywatelem urodznym w Portyryko, terytorium podlegającym jurysdykcji Stanów Zjednoczonych. Dokument ten matka zatrzymanego przedstawiała zarówno w sądzie kryminalnym jak i więzieniu imigracyjnym.

Mężczyzna został wypuszczony po sześciu dniach, po interwencji jednego z kongresmanów.

Emma Lozano i wielu innych działaczy na rzecz obrony praw imigrantów podkreślają, że taka sytuacja jest karygodna i wyraźnie dowodzi, że prawo zatwierdzone niedawno w Arizonie prowadzi do tzw. profilowania rasowego i dyskryminacji ze względu na wygląd.

MNP (inf.wł)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Chicago

Comments

  1. barbbor
    barbbor 27 maja, 2010, 20:55

    to prawda ,rasizm!!!!!

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*