AI apeluje o śledztwo w sprawie zarzutów „The Guardian”

AI apeluje o śledztwo w sprawie zarzutów „The Guardian”

Amnesty International USA zaapelowała do burmistrza Rahma Emanuela o wszczęcie dochodzenia w sprawie zarzutów wobec chicagowskiej policji wysuwanych przez brytyjski dziennik „The Guardian”.

Komunikat AI wzywa Emanuela do umożliwienia „pełnego dostępu” do ośrodka zatrzymań Homan Square, gdzie mieści się wydział ds. gangów i inne specjalistyczne wydziały Chicagowskiego Departamentu Policji (CPD).

Brytyjska gazeta, która porównuje Homan Square do tajnych więzień CIA, cytuje wypowiedzi kilku prawników oraz Briana Churcha, jednego z członków tzw. NATO3. Terminem NATO3 określa się trójkę mężczyzn, którzy w ubiegłym roku zostali skazani na kary więzienia za posiadanie materiałów wybuchowych i rzekome przygotowywanie koktajli Mołotowa przed szczytem NATO w Chicago w 2012 roku. Skazani otrzymali wyroki od 5 do 8 lat pozbawienia wolności.

Na łamach „The Guardian” Church zarzuca, że w Homan Square przez 17 godzin był przetrzymywany w kajdankach i odmówiono mu prawa do widzenia z adwokatem.

Amanda Simon, wymieniana w komunikacie prasowym jako rzeczniczka AI potwierdziła dziennikowi „Chicago Tribune”, że jest małżonką Spencera Ackermana, autora serii artykułów publikowanych na łamach „The Guardian”.

(ak)

Policja podczas protestów przeciwko NATO w maju 2012 roku w Chicago fot.John Smierciak/EPA

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*