Afroamerykanie popierają Kim Foxx na urząd prokuratora

Kim Foxx fot.Kim Foxx for Cook County State’s Attorney Facebook

Kim Foxx fot.Kim Foxx for Cook County State’s Attorney Facebook

Burzliwy przebieg miało pierwsze spotkanie na forum publicznym kandydatek na urząd prokuratora stanowego powiatu Cook: Anity Alvarez, ubiegającej się o reelekcję, Kimberly Foxx, byłej asystentki prokuratora stanowego i Donny More, byłej asystentki prokuratora federalnego. Przedstawiciele afroamerykańskiej społeczności byli niezadowoleni z wypowiedzi Alvarez i More,  dobrze przyjęli  Foxx.

Kim Foxx jako jedyna spośród trzech kandydatek na urząd zgadza się z żądaniami afroamerykańskiej społeczności, by sprawy zastrzelenia podejrzanych przez chicagowskich policjantów były prowadzone przez specjalnie desygnowanego, niezależnego prokuratora, a nie przez prokuratora stanowego powiatu Cook.

Natomiast Anita Alvarez i Donna More uważają, że śledztwo w  takich sprawach leży w gestii prokuratora stanowe i powoływanie specjalnego prokuratora jest zbędnym wymogiem biurokratycznym i niepotrzebnym wydatkiem z kieszeni podatnika.

Alvarez stwierdziła, że wielokrotnie stawiała formalne  zarzuty zabójstwa policjantom, którzy kogoś zastrzelili i nie boi się tego zrobić w przyszłości. Wypowiedź została przyjęta  głośnym niezadowoleniem przez uczestników spotkania, ponieważ potępiają Alvarez za to, że dopiero po 13-miesięcznej zwłoce  wystosowała formalne zarzuty morderstwa wobec białego policjanta Jasona Van Dyke’a, który szesnastoma strzałami zabił  czarnoskórego nastolatka Laquana McDonalda.

Alvarez wniosła formalne oskarżenie dopiero wtedy, gdy sąd federalny nakazał upublicznienie wideo pokazującego zastrzelenie nastolatka. Drastyczne nagranie wzbudziło powszechne oburzenie, pojawiły się też apele o rezygnację z urzędu Alvarez i burmistrza Rahma Emanuela.

W staraniach o reelekcję Alvarez nie ma poparcia Partii Demokratycznej powiatu Cook. Niedawno partia udzieliła oficjalnej rekomendacji wyborczej Kim Foxx, która jest obecnie szefem personelu prezes rady powiatu Cook Toni Preckwinkle.

Donna More odniosła się krytycznie do poparcia partyjnego dla Kim Foxx, która w opinii More, nie ma odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, by pełnić urząd prokuratura. More  twierdzi, że to ona, jako były oskarżyciel federalny, posiada właściwe predyspozycje, by kierować prokuraturą. Jej starania o stanowisko popiera oficjalnie Metropolitan Alliance for Police (MAP).

Spotkanie  z kandydatkami na prokuratora stanowego powiatu Cook odbyło się 18 stycznia. Organizatorem była grupa międzywyznaniowa Community Renewal Society, zrzeszająca około 80 kościołów w Chicago.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*