Afroamerykanie bojkotują zaproszenie Rahma Emanuela

Martin Luther King fot.Wikipedia

Martin Luther King fot.Wikipedia

Promienentni Afroamerykanie bojkotują zaproszenie burmistrza Rahma Emanuela na obchody Dnia Martina Luthera Kinga.

Szybko rośnie liczba przywódców afroamerykańskich organizacji i pastorów z południa Chicago, którzy nie wezmą udziału w dorocznej uroczystości, której gospodarzem jest burmistrz Rahm Emanuel. Obchody Dnia Martina Luthera Kinga zaplanowano na piątek, 15 stycznia; święto przypada w poniedziałek 18 stycznia.

Udział w bojkocie zapowiedzieli duchowni, będący równocześnie działaczami społecznymi: Corey Brooks, Larry Trotter, Tavis Grant i James Dukes. Zaapelowali oni do innych aktywistów o przyłączenie się do protestu. Rozmawiali na ten temat z przynajmniej 50 działaczami murzyńskimi.

Jak twierdzą organizatorzy bojkotu, uczestniczyłby w nim sam Marin Luther King, gdyby żył. Zapowiedzieli też blokadę wejścia na uroczystość, która rozpocznie się 15 stycznia o godz. 7.30 rano w hotelu Hyatt Regency w McCormick Place.

Czarni działacze społeczni żądają fundamentalnych reform w policji chicagowskiej i w kancelarii prawnej w ratuszu. Wielu z nich domaga się ustąpienia Emanuela z urzędu po tym, jak władze miasta utrzymywały w tajemnicy przez ponad rok wideo pokazujące jak biały policjant Jason Van Dyke zabija szesnastoma strzałami nastolatka Laquana McDonalda.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*