Adwokat Van Dyke’a chce oddalenia zarzutów morderstwa

Adwokat Van Dyke’a chce oddalenia zarzutów morderstwa

 

Adwokat chicagowskiego policjanta Jasona Van Dyke’a, oskarżonego o zabójstwo czarnoskórego nastolatka Laquana McDonalda, złożył sądowy wniosek o oddalenie zarzutów morderstwa.

Daniel Herbert, adwokat Jasona Van Dyke’a, chicagowskiego policjanta oskarżonego o zabójstwo 17-letniego Laquana McDonalda, chce oddalenia zarzutów morderstwa. Zdaniem Herberta, jego klient został oskarżony o morderstwo na podstawie dowodów, które zostały zgromadzone w sposób sprzeczny z prawem i świadczą na niekorzyść Van Dyke’a.

Adwokat argumentuje, że Van Dyke został oskarżony na podstawie zeznań policjantów, którzy byli świadkami policyjnej interwencji, podczas której Van Dyke strzelił do nastolatka aż 16 razy. Zdaniem Herberta policyjne zeznania w tej sprawie zostały zgromadzone bezprawnie. Adwokat powołuje się na tzw. prawa Garrity’ego, chroniące funkcjonariuszy publicznych przed postawieniem w stan oskarżenia w sprawach prowadzonych przez ich pracodawców.

W złożonym 10 stycznia wniosku adwokat Van Dyke’a stwierdza, że „przesłuchiwani w tej sprawie policjanci otrzymali zapewnienia, że ich zeznania nie będą używane w trakcie postępowania, a funkcjonariuszom, którzy nie chcieli zeznawać, grożono zwolnieniem z pracy”.

17-letni Laquan McDonald zginął od policyjnych kul w październiku 2014 roku. Opinię publiczną zbulwersowało nagranie z policyjnej kamery, pokazujące moment policyjnej interwencji. Na nagraniu widać, jak Jason Van Dyke strzela wielokrotnie w kierunku oddalającego się nastolatka.

(gd)

Na zdj.: Jason Van Dyke (w środku), fot.Zbigniew Bzdak/Pool/EPA

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*