Adwokat oferuje stypendium za niestudiowanie prawa

Adwokat oferuje stypendium za niestudiowanie prawa

Chicagowski adwokat Matthew Willens ogłosił, że funduje „stypendium na każde studia oprócz prawniczych”. Tysiąc dolarów na rok otrzyma student, który podejmie naukę na wydziale uczelni niemającym żadnego związku z prawem czy sądownictwem.

fot. Jason Morrison via Stck.Xchng

fot. Jason Morrison via Stck.Xchng

Adwokat specjalizujący się w uzyskiwaniu odszkodowań za obrażenia cielesne twierdzi, że do ufundowania stypendium skłonił go głęboki niepokój o przyszłość jego zawodu.

Oprócz praktyki prywatnej Willens wykłada prawo na Loyola University Chicago. Wyjaśnia, że nie sprzeciwia się nauczaniu nauk prawnych, jednak − jego zdaniem − szkoły wyższe „kształcą więcej prawników niż pozwalają na to możliwości zatrudnienia w tym zawodzie w przyszłości”.

Twierdzi, że chciałby wysłać − choć na razie tylko po jednym rocznie − więcej uzdolnionych studentów na takie kierunki studiów, po ukończeniu których będą mieli większą szansę znalezienia pracy.

− Absolwenci studiów prawniczych kończą szkoły z ogromnym długiem. Nie otrzymując ofert pracy, otwierają prywatne praktyki i przyjmują od klientów sprawy, w których nie mają żadnego doświadczenia − twierdzi Willens. − Z punktu widzenia naszego zawodu, to nie ma żadnego sensu.

Rynek edukacyjny powoli dostosowuje się do spadku zapotrzebowania na adwokatów i sędziów. W tym roku liczba zgłoszeń o przyjęcie do szkół prawniczych spadła o 18 proc. w porównaniu z 2012 − wynika z danych Law School Admission Council.

(ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*