Abp Blase Cupich weźmie udział w synodzie biskupów

Arcybiskup Blase J. Cupich fot.Kamil Krzaczyński/EPA

Arcybiskup Blase J. Cupich fot.Kamil Krzaczyński/EPA

Arcybiskup chicagowski Blase Cupich jest wśród czterech dodatkowych hierarchów amerykańskich mianowanych osobiście przez papieża Franciszka na tegoroczny synod biskupów. Ogółem Stany Zjednoczone reprezentować będzie ośmiu delegatów uprawnionych do głosowania na globalnym forum, podejmującym ważne decyzje dotyczące roli rodziny w Kościele i świecie współczesnym.

W oficjalnym oświadczeniu opublikowanym na witrynie internetowej Archidiecezji Chicagowskiej abp Cupich określił papieską nominację do synodu jako zaszczyt i odpowiedzialność. Stwierdził też, że uczestnicy zgromadzenia muszą się wykazać cierpliwością dla siebie nawzajem. Podkreślił, że spodziewa się bardzo ożywionych dyskusji podczas obrad i poprosił o przyłączenie się do jego modlitwy w intencji synodu, by stał się czasem łaski i odnowy Kościoła.

Oprócz abp. Cupicha nowo mianowanymi przez papieża są amerykańscy kardynałowie Timothy Dolan z Nowego Jorku i Donald Wuerl z Waszyngtonu oraz biskup George Murry z Youngstown w Ohio. Dołączą oni do już wcześniej wybranych delegatów przez Konferencję Biskupów Amerykańskich: kardynała Daniela Di Nardo z Galveston-Houston oraz arcybiskpów − Josepha Kurtza z Louisville w Kentucky, Charlesa Chaputa z Filadelfii i Jose Gomeza z Los Angeles.

XIV Zgromadzenie Zwyczajnego Synodu Biskupów będzie obradowało w Watykanie w dniach 4-25 października. Temat synodu brzmi: „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”

(ao)

Categories: Chicago, Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*