80 tys. mieszkańców Illinois bez zasiłków dla bezrobotnych

80 tys. mieszkańców Illinois bez zasiłków dla bezrobotnych

80 tys. mieszkańców Illinois straciło źródło utrzymania. Od minionej soboty nie otrzymują oni zasiłku dla bezrobotnych w związku z zakończeniem federalnego programu pomocy dla osób pozostających bez pracy.  Kongres nie przedłużył socjalnego planu pomocowego.

bezrobotni

fot.Michael Raphael/FEMA/Wikipedia

Oznacza to również, że do zasiłków nie będzie kwalifikować się 36 tys. mieszkańców naszego stanu, którzy zamierzali ubiegać się o te świadczenia w 2014 r.

Program pomocy finansowej dla bezrobotnych padł ofiarą federalnego porozumienia budżetowego, które obie partie zawarły w ubiegłym miesiącu celem obniżenia deficytu.

Stanowe zasiłki dla bezrobotnych zwyczajowo są wypłacone przez sześć miesięcy. Zapaść gospodarcza w 2008 r. skłoniła jednak federalnych ustawodawców do przedłużenia świadczeń poza ten okres, by przyjść z pomocą ludziom pozostającym bez stałego zatrudnienia przez dłuższy czas. W Illinois, gdzie notuje się jeden z najwyższych wskaźników bezrobocia, przyznawanie zasiłków przedłużono do 47 tygodni. Warunkiem była utrata pracy świadczeniobiorcy nie z własnej winy. Wysokość świadczenia zależała od wysokości zarobków.

Program pomocy bezrobotnym przedłużano 11 razy i dopiero w tym roku pozwolono na jego wygaśnięcie. Republikanie argumentowali, że przedłużenie świadczeń skłania pracowników do dłuższego pozostawania bez pracy, co w konsekwencji tylko utrudnia znalezienie stałego zatrudnienia. Odmówili też powiększania federalnego deficytu wydatkami na program, który od początku miał charakter tymczasowy. Powoływali się też na fakt, że krajowy wskaźnik bezrobocia w listopadzie spadł do 7 proc. w porównaniu z 10 proc. w 2009 roku.

Z ocen ekspertów wynika jednak, że szukający pracy mieszkańcy Illinois bardziej potrzebują pomocy niż mieszkańcy innych regionów, gdyż w naszym stanie wskaźnik bezrobocia  przewyższa średnią krajową o 1,7 procent.

W powiecie Cook, gdzie 38 260 osób przestało otrzymywać zasiłki, znalezienie pracy jest szczególnie utrudnione. Zwolnienia w sektorze wytwórczym oraz zamknięcie sieci sklepów Dominick’s pozbawiły zatrudnienia wyjątkowo dużą liczbę osób bez możliwości znalezienia podobnej.

Spodziewany wzrostu zatrudnienia w przemyśle wydobywczym ropy i gazu oznacza stworzenie nowych miejsc pracy, ale niestety wyłącznie na południu Illinois.

(ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*