7 mln dol. dla Illinois od Equifax

7 mln dol. dla Illinois od Equifax

Illinois otrzyma ponad 7 mln dol. rekompensaty od Equifax na mocy porozumienia, jakie ta firma monitoringu wierzytelności kredytowej zawarła z federalną komisją handlową, FTC, w sprawie włamania do jej bazy danych i potencjalnej kradzieży poufnych informacji dotyczących około 150 mln. klientów firmy.

Zgodnie z ugodą między Federal Trade Commission (FTC) i Equifax poszkodowani klienci otrzymają ogółem 425 mln dol. rekompensaty i firma zapłaci 100 mln dol. grzywny.

Poszkodowani będą się kwalifikowali do wypłat po wypełnieniu specjalnych wniosków. Informacje dotyczące procedury udostępnią prokuratury generalne poszczególnych stanów, w tym także Illinois. Prokurator generalny Illinois Kwame Raoul wydał oświadczenie, w którym napisał, że historyczne odszkodowanie powinno posłużyć jako ostrzeżenie dla wszystkich, którzy strzegą poufnych danych osobowych.

Był to jeden z najgroźniejszych cyberataków na bazę poufnych danych osobowych takich, jak: imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy, numery ubezpieczeń społecznych Social Security, a nawet w niektórych przypadkach były to numery praw jazdy i kart kredytowych. Do ataku hakerskiego na firmę doszło pomiędzy majem a lipcem 2017 roku. Oprócz Amerykanów wśród ofiar włamania byli też Brytyjczycy i Kanadyjczycy.

Illinois było jednym z amerykańskich stanów, które skarżyły Equifax o zadośćuczynienie w imieniu swoich mieszkańców. Equifax, z siedzibą główną w Atlancie, jest trzecią pod względem wielkości w kraju – po Experian i TransUnion – firmą monitoringu wierzytelności kredytowej. Wśród oferowanych usług jest sporządzanie raportów kredytowych dla podmiotów indywidualnych i zbiorowych.

(ao)

fot.Justin Lane/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Chicago

Comments

  1. Stefan
    Stefan 24 lipca, 2019, 07:33

    Czyli wyjdzie tak jak zawsze polowa dla aswokatow a reszta po $10 na glowe

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*