650 pacjentów w Illinois będzie mogło legalnie kupić marihuanę

650 pacjentów w Illinois będzie mogło legalnie kupić marihuanę

W cztery miesiące od rozpoczęcia procesu przyjmowania podań o wydanie leczniczej marihuany, zatwierdzono ogółem 650 pacjentów. Tylko w grudniu rozpatrzono pozytywnie 50 podań.

Z pierwotnych przewidywań wynikało, że starania o prawo do korzystania z marihuany dla celów leczniczych podejmą dziesiątki tysięcy mieszkańców Illinois. Tymczasem niektórym pacjentom nie odpowiadają stawiane przy składaniu takich wniosków wymagania. Najczęściej skarżą się na konieczność składania odcisków palców i poddania się procedurze sprawdzania ich kryminalnej przeszłości.

Plantatorzy nie rozpoczęli uprawy marihuany, ponieważ władze stanowe wciąż nie mogą zdecydować, komu przyznać koncesje na uprawę i sprzedaż tego narkotyku. Przyznawanie koncesji miało dobiec końca w 2014 r., jednak agencje stanowe wciąż dokonują przeglądu setek złożonych wniosków.

Od września trwa przyjmowanie petycji od pacjentów cierpiących na AIDS, żołtaczkę typu C, chorobę Parkinsona i ok. 30 innych schorzeń kwalifikujących do zakupu leczniczej marihuany. (ak)

fot.Neeta Lind/Flickr

Stanowy departament zdrowia publicznego informuje, że ok. 13 tys. osób rozpoczęło w sieci wypełnianie wniosku o możliwość zakupu narkotyku, jednak zaledwie ok. 1800 wypełniło wnioski w całości. Dla porównania, w Kolorado zatwierdzono 116 tys. pacjentów do narkotykowej terapii. 94 proc. z nich jako powód ubiegania się o prawo do korzystania z marihuany podało dokuczliwy ból. Schorzenie to  nie kwalifikuje pacjentów w Illinois do korzystania z narkotyku.

W myśl zatwierdzonych przepisów, pacjenci nie otrzymają prawa do hodowli własnej marihuany. Do nabycia narkotyku uprawniać będzie karta, którą należy wykupić za 100 dol. z okresem ważności jednego roku. (ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*