J. B. Pritzker: konieczna jest szybka legalizacja marihuany

J. B. Pritzker: konieczna jest szybka legalizacja marihuany

Ogłaszając swoje zwycięstwo w wyborach 6 listopada gubernator elekt J. B. Pritzker powiedział, że ma dobry plan na rozwiązanie problemów finansowych Illinois. Priorytetem w tym planie jest szybka legalizacja marihuany – podobnie jak w sąsiednim Michigan. Drugim ważnym celem Pritzkera jest  reforma podatkowa. Demokraci mający zdecydowaną większość w obu izbach parlamentu stanowego mogą, choć nie muszą, szybko doprowadzić do realizacji zamierzeń demokratycznego gubernatora. Wielką niewiadomą w tym niestety nieprostym równaniu pozostaje demokratyczny marszałek Izby Reprezentantów Mike Madigan, najbardziej wpływowy i nieprzewidywalny polityk w Illinois.

Prognozy na podwyżkę podatków

Illinois znajduje się w bardzo złej sytuacji finansowej. Niedobory w systemie emerytalnym pracowników administracji stanu przekroczyły astronomiczną kwotę 140 mld dol. i nie przestają rosnąć. Zwiększa się też góra niezapłaconych rachunków. Bezpartyjna Komisja ds. Rządowych Prognoz i Odpowiedzialności (Commission on Government Forecasting and Accountability, COGFA, stanowy odpowiednik Congressional Budget Office) szacuje, że aby rozwiązać obecne problemy finansowe Illinois, potrzebna byłaby podwyżka dochodowego podatku liniowego do 6,6 proc., a to uderzyłoby mocno po kieszeni klasę średnią.
J.B. Pritzker w swym programie wyborczym proponował zastąpienie obecnego podatku liniowego, gdzie stopa procentowa – 4,95 proc., jedna z najniższych w kraju – jest jednakowa dla wszystkich indywidualnych płatników (oraz funduszy powierniczych i spadkowych), podatkiem ruchomym albo progresywnym, którego stopa rośnie w zależności od zarobków. Niewykluczone, że reforma podatkowa, którą Pritzker przedstawi legislaturze do przegłosowania, będzie zainspirowana modelem posła Roberta Martwicka (demokraty z 19. okręgu).

200 tys. dol. i więcej – większy fiskus?

Poseł Robert Martwick powiedział naszej gazecie, że jego propozycja reformy nie wyrządzi krzywdy klasie średniej, a nawet zaoszczędzi jej wiele milionów dolarów. Propozycja Martwicka została sformułowana w oparciu o system podatkowy Wisconsin, gdzie rządzi Partia Republikańska i gdzie najniższa stopa podatkowa wynosi 4 proc., a najwyższa 7 proc. W Illinois wyższego fiskusa uiszczaliby indywidualni podatnicy o zarobkach rocznych w wysokości 200 tys. dol. lub więcej. Po reformie stan uzyskałby dodatkowe dochody rzędu 5,5 mld dol. w skali rocznej. Z tej kwoty, zdaniem Martwicka, 3,5 mld dol. zostałoby przeznaczone na ulgi w podatkach od nieruchomości. Byłaby to największa obniżka podatku od posiadłości w historii Illinois. Dodatkowo 1 mld dol. zostałby wykorzystany na obniżkę podatku od sprzedaży i to byłaby kolejna pomoc dla klasy średniej. Pozostały 1 mld dol. byłby rokrocznie wpłacany na fundusz emerytalny, dzięki czemu czas spłaty zadłużenia zostałby skrócony o 7 lat, co zaoszczędziłoby Illinois wiele miliardów dolarów w ciągu około dwudziestu lat.

Reforma podatków i marihuana

Jak ocenił J.B. Pritzker, na reformę podatków trzeba czekać co najmniej dwa lata, aż pokona wszystkie przeszkody proceduralne i zostanie zatwierdzona przez parlament stanowy. Dlatego, zdaniem gubernatora elekta, potrzebne są natychmiastowe rozwiązania finansowe, a do nich należy legalizacja marihuany oraz zakładów o wyniki rozgrywek sportowych i rozszerzenie legalnego hazardu, łącznie z budową nowych kasyn, także w Chicago. Według oszacowań ekspertów dochody z legalizacji marihuany na cele rekreacyjne przyniosłyby Illinois dochody roczne rzędu 170 mln dolarów. Przepisy dotyczące używania trawki byłyby podobne do tych, które regulują alkohol i wzorowane na ustawach, które będą obowiązywały w Michigan. Mieszkańcy naszego wschodniego sąsiada, którzy ukończyli 21 lat, będą mogli, w świetle prawa stanowego, posiadać przy sobie do 71 gramów (2,5 uncji) marihuany, a w domu – 10 uncji (284 gramy). Pieniądze pochodzące z podatku od sprzedaży marihuany podreperują stanowy budżet w Michigan i zostaną przeznaczone m.in. na szkolnictwo i remonty dróg. Legalizacja odciąży także policję, która będzie mogła zająć się ściganiem przestępstw poważniejszych niż posiadanie skręta. Przeciwnicy legalizacji twierdzą, że dopuszczenie marihuany do rekreacyjnego użycia spowoduje wzrost jej konsumpcji wśród młodzieży oraz podniesienie wskaźników narkomanii i wypadków drogowych. Przypomnijmy, że aktualnie w Illinois można kupić legalnie marihuanę tylko na receptę, w celach medycznych – przepisaną przez specjalnie licencjonowanego lekarza.

Mike Madigan – wielka niewiadoma

Gubernator elekt oświadczył, że do końca tego roku zostaną sporządzone projekty odpowiednich ustaw legalizujących rekreacyjną marihuanę w Illinois i wyraził przekonanie, że parlament stanowy zatwierdzi regulacje w trybie przyspieszonym. Teoretycznie nadzieje J. B. Pritzkera, demokraty, nie powinny być płonne – powinna kwitnąć harmonijna współpraca między demokratyczną władzą wykonawczą i ustawodawczą. Republikański gubernator Bruce Rauner, który przegrał 6 listopada z Pritzkerem, ciągle walczył w legislaturze z demokratami, którzy od lat kontrolują obie izby, a po wtorkowych wyborach nawet dodatkowo umocnili swoją dominację, zapewniając sobie zdecydowaną większość (ang. supermajority) nie tylko w stanowym Senacie, ale też w Izbie Reprezentantów.
Demokraci mogą, choć nie muszą, szybko doprowadzić do realizacji zamierzeń demokratycznego gubernatora. Wielką niewiadomą w tym niestety nieprostym równaniu pozostaje demokratyczny marszałek Izby Reprezentantów Mike Madigan, najbardziej wpływowy i nieprzewidywalny polityk w Illinois, od lat realizujący własne partykularne cele.
Warto pamiętać, że właśnie od Michaela Madigana, spikera Izby, zależy, czy ustawy, o które zabiega J.B. Pritzker, w ogóle zostaną poddane pod głosowanie, a następnie zatwierdzone.
Historia najnowsza Illinois pokazuje, że marszałek Izby Madigan, który jest również przewodniczącym Partii Demokratycznej Illinois, nie zawsze współpracował z demokratycznymi gubernatorami i rzucał im kłody pod nogi.

Alicja Otap
a.otap@zwiazkowy.com

Współpraca: Grzegorz Dziedzic

Na zdjęciu:

Gybernator-elekt J.B. Pritzker i wicegubernator-elekt Juliana Stratton fot.Kamil Krzaczyński/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Chicago, Wybory 2018

Comments

 1. dosmucacz
  dosmucacz 13 listopada, 2018, 16:06

  Konieczna jest legalizacja marihuany, czyli konieczne jest maksymalne i dalsze ogłupianie mieszkańców IL i następnych pokoleń. Potrzeba więcej „niewolników” na plantacjach demokratycznych. Badania wykazały, że w stanach gdzie marihuana jest legalna korzysta z tego „przywileju” wiele matek w ciąży. Czy to nie wpłynie na zdrowie i poziom umysłowy następnych pokoleń? Wielu specjalistów twierdzi, że tak. Np. w Colorado firma Whole Food nie może znaleźć pracowników, którzy nie palą marihuany. Pritzker nie musi się martwić o IL. Został wybrany bez marihuany, czyli większość która głosowała na niego i innych demokratów jest już dostatecznie ogłupiona.

  Reply this comment
  • krzych
   krzych 13 listopada, 2018, 17:55

   Po co sie produkujesz? Myslisz ze te twoje durne komentarze bierze sobie ktos do serca?
   Jestes durny tak samo jak ten nick ktorym sie podpisujesz.
   Matki w ciazy jesli beda chcialy zazywac marihuane to i tak znajda dojscie nie musi byc legalna.
   Zapytaj tez tych specjalistow ktorym tak wierzysz ile wplywa alkohol i palenie papierosow na zdrowie matki w ciazy i dziecka a ile marihuana.
   Sprawdz statystyki ile ludzi traci zdrowie i zycie od zazywania alkoholu a ile od marihuany.
   Chyba lepiej jak kazdy bedzie mogl sobie nabyc legalnie pare gramow gandzi o pewnym pochodzeniu i zaplaci od tego podatek jak ma szukac gdzies na ulicy i do konca nie byc pewnym czy nie jest skazona jakims syntetycznym badziewiem.
   Prohibicja nie wyeleminowala picia alkoholu tylko doprowadzila do rosprzestrzenienia sie organizacji przestepczych i podziemnego handlu i kraj na tym tracil a ludzie dalej pili.

   Reply this comment
   • Husar
    Husar 16 listopada, 2018, 21:10

    Dużo w tym co piszesz hipokryzji
    Marihuana temat zastępczy (170 milionów rocznie) śmiechu warte a przy okazji miliardy w błoto

    Reply this comment
  • Normals
   Normals 13 listopada, 2018, 18:51

   Dosmucacz, twoja wypowiedź na temat marihuany to typowa wypowiedź ignoranta. Kompletnie nie masz pojęcia o czym piszesz. Radzę zapoznać się z tematem zanim zaczniesz się wypowiadać w jakiejś kwestii bo robisz z siebie kompletnego dyletanta.

   Reply this comment
  • jacek
   jacek 14 listopada, 2018, 10:49

   A nie przyszlo wam do glowy,ze jak marycha bedzie legalna to zaczna ja palic ci,ktorzy do tej pory nie mieli z nia kontaktu?Zaczna sie uzalezniac? Beda stwarzac zagrozenie na drodze,w pracy itd.Czy to jest odpowiedzialna polityka? Czy on ma jakies powazne pomysly na rzadzenie stanem? Moze nalezy wprowadzic jeszcze wspolne zony?

   Reply this comment
   • krzych
    krzych 14 listopada, 2018, 15:29

    Jacku takie durnoty do glowy nam nie przychodza. Poczytaj, pomysl troszke i nie .zadawaj idiotycznych pytan.
    Co do polityki to mam nadzieje ze wprowadzi jakies ograniczenia i bardziej regorystyczne prawo co do nabywania i posiadania broni.
    Nie musi byc zadnego prawa na wspolne zony bo jesli zona bedzie chciala to i tak znajdzie czyjegos meza a maz czyjas zone.

    Reply this comment
   • Normals
    Normals 14 listopada, 2018, 18:06

    Jacku tak samo jak lampka wina czy nawet drink wypity odpowiedzialnie nie robią z ciebie alkoholika i mordercę drogowego, tak samo marihuana używana odpowiedzialnie nie zrobi z ciebie cpuna. Nie widziałem i nie słyszałem nawet o osobach które żebrza na ulicy na zioło bo muszą zapalić, natomiast żuli którzy zbierają na alkohol spotyka się wszędzie. Najwyraźniej nigdy nie miałeś doczynienia z ziołem ani nie słyszałeś nawet o tym że jest wykorzystywane do leczenia uzależnień od alkoholu i twardych narkotyków i demonizujesz wystraszony starą propagandą. Tylko że fakty są takie że teraz najwięksi krytycy biją się w pierś i przepraszaja za lata kłamstw na temat marihuany jakie wmawiali ludziom. Wygoogluj sobie szefa sekcji medycznej CNN doktora Gupta i przeczytaj o tej cudownej roślinie zanim straszyć innych…..

    Reply this comment
   • Husar
    Husar 16 listopada, 2018, 21:12

    Piszesz do rzeczy 👍

    Reply this comment
  • Black
   Black 19 listopada, 2018, 09:51

   Era najwiekszych cpunow juz za Amerka Heroina krolowala spro czasu koka jescze wiecej czasu I pieniedzy te srodki sa nielegalne lecz dostepne w kazdej knajpie na kazdym kiblu w barach sa slady koki, legalizacja odsunela by mlodych od podziemia droga do twadego syfu Bedzie dalsza I trudniej trudniej bedzie o nowych klientow do ciezkich dragow bo jak ktos juz pali chwile to pewniak ze mozna mu zaproponowac cos mocniejszego prosta droga , a tak to sobie kupi w coffeshope zmieni 10 razy kolor I odechce sie , bo nielegal tez uzaleznia nie tylko palenie , zalegalizowac ziolo a podnies kary za posiadanie ciezkiego syfu

   Reply this comment
 2. Stefan
  Stefan 13 listopada, 2018, 21:16

  Ci ktorzy Chca kupic marihuane I tak kupia dlaczego ma zarabiac mafia I kartele w Meksyku Pieniadze zarobia hodowcy sprzedawcy I budrzet Spadnie liczba aresztowan za handel Marihuana mniej szkodzi niz opioidy na recepte do lekarza bo to jest prawdziwy problem Najwiekszym sprzedawca narkotykow w USA sa firmly farmaceutyczne i lekarze

  Reply this comment
 3. Yaroon
  Yaroon 15 listopada, 2018, 01:26

  A palenie papierosów nie zabija ? Po marihuanie ludzie nie są agresywni a po alkoholu -owszem. Wolisz dostać w ryj od pijaków, czy przejść obok chichoczącej gromady ćpunów ?

  Reply this comment
 4. Husar
  Husar 16 listopada, 2018, 21:16

  To jest temat zastępczy
  A w was tyle jadu
  Rdzenni Indianie dostali alkochol aby cicho siedzieli

  Reply this comment
 5. Black
  Black 19 listopada, 2018, 10:01

  Przydaly by sie nowe drogi nowa szybka kolejka, nowoczese szkoly , ale nie takie jak w europie ktore nie ucza juz prawdy. Kazdy chce mieszkac w nowoczesnym miejscu ale nikt nie chce uczciwie zaplacic podatkow , wiedz jest rosilna ktora pomoze zalatac dziury w drogach I szkolach , cena ktos zapali jonta I naje sie slodyczy I pojdzie spac , a i IRS nie bedzie musialo w tedy beszczelnie paczyc ludzia w kieszen

  Reply this comment
 6. Yaroon
  Yaroon 19 listopada, 2018, 14:43

  No Polacy-rodacy kończcie to pierdolamento, bo od palenia pieniędzy wam nie przybędzie. Nie bądźcie też mistrzami pustej gadki. Poniali ?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*