Rozpoczął się sezon grypowy

Rozpoczął się sezon grypowy

Burmistrz Chicago Rahm Emanuel przypomina mieszkańcom Chicago, że sezon grypowy rozpoczyna się w październiku, a swój szczyt osiąga w styczniu-lutym. Szczepionki przeciwko grypie są już dostępne w klinikach i aptekach w całym mieście.

Rekordowa liczba Amerykanów zmarła w zeszłorocznym sezonie na grypę. Według Amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) w ubiegłym sezonie na grypę zmarło około 80 tys. Amerykanów. Takich danych rządowa agencja nie widziała od kilku dekad.

Zgodnie z rekomendacjami wydanymi przez władze federalne, zaszczepić powinien się każdy powyżej szóstego miesiąca życia, najlepiej do końca października. Zdaniem ekspertów warto zaszczepić się nawet po upływie tej daty, gdyż choć szczyt sezonu grypowego przypada na styczeń-luty, wirus może być aktywny nawet do maja, czego byliśmy świadkami w minionym sezonie.

W ostatnich latach liczba przypadków śmiertelnych po zachorowaniu na grypę wynosiła od kilkunastu do 56 tysięcy.

CDC przypomina, że po otrzymaniu szczepionki organizm potrzebuje dwa tygodnie na wytworzenie antyciał chroniących przed infekcją. Stąd najlepiej zaszczepić się jeszcze przed rozpoczęciem grypowego sezonu.

Na stronie chicagoflushots.org można sprawdzić, gdzie zaszczepić się przeciwko grypie w twojej okolicy.
(jm)

fot.Pixabay.com

Categories: Chicago, Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*