Jakub Zak przyznał się do nielegalnego posiadania broni

19-letni mieszkaniec Vernon Hills, Jakub Zak, przyznał się do zarzutu nielegalnego posiadania broni i został skazany na dozór kuratorski i prace społeczne. Adwokat Zaka zaprzeczył, jakoby nastolatek należał do organizacji neonazistowskiej.

Jakub Zak fot.Vernon Hills Police Department

Władze zainteresowały się Jakubem Zakiem po otrzymaniu anonimowego zgłoszenia o 19-latku, który w kwietniu widziany był w koszulce z symbolami neonazistowskiej grupy białych suprematystów na terenie College of Lake County w Grayslake na dalekich północnych przedmieściach. Ten sam informator powiadomił, że Zak ma w domu broń i amunicję.
Policja przeszukała dom w rejonie 300 Ashwood Court w Vernon Hills, gdzie mieszkał 19-latek. Znaleziono tam pięć sztuk broni, części do broni oraz cztery skrzynki amunicji, lecz zdaniem miejscowych władz nikt z mieszkających pod adresem domowników nie miał zezwolenia na broń.
Broń, którą Zak dobrowolnie przekazał policji, została przesłana do analizy, zaś mężczyzna został zwolniony z aresztu po wpłaceniu kaucji w wysokości 150 dolarów. Koszulka, w której widziany był student, kojarzona jest z Patriot Front – grupą neonazistów, która w sierpniu zeszłego roku spowodowała zamieszki w Charlottesville w Virginii, w których zginęła jedna osoba.
6 sierpnia, po przyznaniu się do posiadania broni bez zezwolenia, Jakub Zak został skazany na 18 miesięcy nadzoru kuratorskiego. Nie wolno mu posiadać broni i amunicji, pić alkoholu ani używać substancji psychoaktywnych. W wypadku złamania zasad nadzoru, 19-latek trafi na 180 dni do więzienia. Dodatkowo Zak został skazany na 100 godzin prac społecznych. Adwokat Polaka zaprzeczył, jakoby Zak należał do neonazistowskiej organizacji.
(jm, gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*