Pamiątki po Lincolnie mogą trafić na sprzedaż

Pamiątki po Lincolnie mogą trafić na sprzedaż

Fundacja Biblioteki Prezydenckiej Abrahama Lincolna może być zmuszona do sprzedaży pamiątek po prezydencie, by spłacić pożyczkę zaciągniętą… na zakup pamiątek po Lincolnie.

Fundacja Biblioteki Prezydenckiej Abrahama Lincolna w Springfield ogłosiła, że prawdopodobnie zmuszona będzie wystawić na aukcję kilka przedmiotów należących do 16. prezydenta USA, Abrahama Lincolna. Fundacja potrzebuje pieniędzy na spłatę pożyczki zaciągniętej w 2007 roku i przeznaczonej na zakup kolekcji należącej do Barry’ego i Louise Taperów, obejmującej przedmioty należące do Lincolna. Fundacja zapłaciła za kolekcję 25 mln dol. ze swoich środków oraz pożyczyła dodatkowe 23 mln dolarów. Do spłaty, której termin upływa w październiku 2019 r. zostało 10 mln dol.

Muzeum Prezydenta Abrahama Lincolna w Springfield
fot.Ewa Malcher

Jeśli fundacja nie zdoła zgromadzić wystarczających na spłatę długu pieniędzy, na aukcję trafić mogą m. in. rękawiczki oraz cylinder ze śladami krwi, które prezydent Lincoln miał na sobie w momencie jego śmierci w zamachu, a także pochodząca z 1824 roku książka zawierająca pierwsze znane historykom fragmenty jego odręcznego pisma.
(gd)

Na zdjęciu: Muzeum Prezydenta Abrahama Lincolna w Springfield

fot.Ewa Malcher

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*