McCarthy oficjalnie kandydatem na burmistrza

McCarthy oficjalnie kandydatem na burmistrza

Były szef chicagowskiej policji Garry McCarthy formalnie zgłosił swój udział w wyborach na burmistrza Chicago. Zapowiada ostrą walkę wyborczą z Rahmem Emanuelem, który w 2015 r. zwolnił go z pracy.

Były szef chicagowskiej policji w wideo rozpoczynającym oficjalnie kampanię wyborczą mówi o utracie zaufania chicagowian do władz miejskich i zarzuca administracji Emanuela odpowiedzialność za korupcję, wysokie podatki i przemoc w mieście. Wideo zostało wyemitowane 21 marca na stronie internetowej kandydata.

Od września istniał komitet kampanijny McCarthy’ego, badający jego szanse na pokonanie obecnego burmistrza oraz agitujący wyborców. W lutym uruchomiona została witryna garryformayor.com, na której były szef policji zbiera fundusze polityczne.

>>ZOBACZ WIDEO

Przypomnijmy, że McCarthy został zwolniony z pracy przez burmistrza Rahma Emanuela w 2015 r. po upublicznieniu przez lokalną prokuraturę nagrania wideo, pokazującego jak biały policjant zabija 16 strzałami czarnego nastolatka Laquana McDonalda. Nagranie trzymane było w tajemnicy przez ponad rok przez policję i prokuraturę. Upublicznienie wideo zapoczątkowało reformy w policji chicagowskiej, której stawiano zarzuty m.in. zmowy milczenia i próby zatuszowania zdarzenia.

Wybory municypalne odbędą się w Chicago w 2019 roku. Oprócz burmistrza chicagowianie wybierać będą sekretarza i skarbnika miasta oraz 50 radnych.
(jm, ao)

 

Na zdjęciu: Garry McCarthy fot.Garry McCarthy fot Mayor of Chicago/Facebook

Categories: Chicago, wybory 2019

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*