HealthChoice Illinois, czyli zmiany w Medicaid

fot. 401(K) 2012/Flickr

Z początkiem stycznia wszedł w życie nowy stanowy program ubezpieczeń medycznych pn. HealthChoice Illinois. Stopniowo przekształci on ubezpieczenie społeczne Medicaid w Illinois w system zarządzany według zasad HMO, co ma przynieść stanowi oszczędności w wydatkach na opiekę medyczną.

W ciągu najbliższych czterech lat około 80 proc. odbiorców Medicaid w Illinois zostanie objętych systemem HealthChoice Illinois. W stanie Lincolna aktualnie z Medicaid korzysta 2,7 mln osób.

Powyższymi zmianami Illinois wpisuje się w ogólnokrajowy trend: czterech na pięciu z 70 mln pacjentów korzystających z Medicaid w USA jest już w systemie HMO.

Władze Illinois przygotowywały się do wprowadzenia HealthChoice Illinois przez cały minony rok. W ramach przygotowań administracja gubernatora Bruce’a Raunera zawarła kontrakty z siedmioma prywatnymi ubezpieczycielami.

Roczne wydatki stanu na HealthChoice Illinois mają sięgać 15 mld dol. rocznie. W 2018 r. Illinois nie zaoszczędzi w rezultacie nowego systemu. Jednak w następnych latach korzyści finansowe mają wynieść 200-300 mln dol. w skali rocznej.

Jak informuje departament opieki nad zdrowiem i rodziną (Department of Healthcare and Family Service, HFS), w programie HealthChoice Illinois władze stanu płacą prywatnym ubezpieczycielom za wydatki na usługi medyczne z położeniem nacisku na opiekę prewencyjną.

Prywatyzacja Medicaid przez republikańską administrację Raunera ma wielu krytyków, zwłaszcza wśród demokratów, którzy m.in. zarzucają, że proces przetargu na kontrakty z ubezpieczycielami nie był transparentny. Wyrażają też obawy o spadek jakości opieki medycznej w ramach HealthChoice Illinois.

Informacje o programie HealthChoice Illinois można znaleźć w witrynie Department of Healthcare and Family Service (HFS): enrollhfs.illinois.gov/news/healthchoice-illinois

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*