3,6 mln dol. na walkę z uzależnieniami od opiatów

fot.stevepb, geralt/pixabay.com

fot.stevepb, geralt/pixabay.com

Federalne Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) przyznało Illinois 3,6 mln dol. na zapobieganie śmiertelnym przypadkom przedawkowania opiatów na receptę oraz heroiny. Liczba śmiertelnych ofiar przedawkowania rośnie w ogromnym tempie, sięgając rozmiarów epidemii.

Czteroletni grant wyasygnowany przez CDC umożliwi monitorowanie uzależnień i przedawkowań. Zostanie przeznaczony m.in. na wypracowanie metod i przepisów pozwalających na bardziej bezpieczne przepisywanie przez lekarzy opiatów uśmierzających ból (np. hydrokonu i morfiny). Umożliwi też zbadanie mechanizmów zmiany uzależnienia od farmaceutyków na uzależnienie od heroiny. Jak wykazują statystyki osoby uzależnione od opiatów farmaceutycznych przerzucają się na heroinę, która jest znacznie tańsza i łatwiejsza do uzyskania na czarnym rynku.

Dzięki funduszom federalnym służba zdrowia Illinois będzie mogła prowadzić statystyki przypadków śmierci w rezultacie przedawkowania opiatów farmakologicznych i heroiny.

Według CDC liczba śmiertelnych przedawkowań farmaceutyków potroiła się od 1990 roku. Dodatkowo 75 proc. przypadków przedawkowań stanowią narkotyczne środki uśmierzające ból.

Przypomnijmy, że Illinois jako pierwszy stan w kraju zatwierdził ustawę, dzięki której osoby niepowołane będą miały utrudniony dostęp do narkotycznych środków uśmierzających. Specjalne zabezpieczenie na pojemniku z tabletkami hydrokodonu zapobiegnie wykradaniu preparatu przez osoby uzależnione oraz przypadkowym połknięciom przez dzieci. Regulacja wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*