Uniwersytety reagują na dekret prezydenta

Uniwersytety reagują na dekret prezydenta

Stanowe uniwersytety krytykują ograniczenia dotyczące podróżowania muzułmanów do Ameryki ustanowione przez prezydenta Donalda Trumpa, przez które niektórzy studenci i profesorowie utknęli za granicą.

Trzy kampusy są „bardzo zaniepokojone” zakazem i „zalecają studentom i wykładowcom, których może on dotyczyć, odłożenie wyjazdu poza granice USA”. Jednocześnie oferują pomoc osobom, na które zakaz spadł podczas pobytu za granicą.

Rektor Uniwersytetu Chicago Robert Zimmer stwierdził, że zakaz podróżowania nakłada „niepotrzebne restrykcje na przypływ utalentowanych wykładowców i studentów” do USA i utrudnia uczelniom „realizowanie ambitnych aspiracji”. Przedsięwzięcie środków w celu ochrony swoich studentów i wykładowców zapowiedział też rektor Northwestern University.

Natomiast przełożona Loyola University Jo Ann Rooney nazwała dekret prezydenta – zamykający granice obywatelom siedmiu, w znacznej mierze muzułmańskich, krajów – „bezprecedensowym” i zaznaczyła, że na jej uniwersytecie „ksenofobia i inne formy dyskryminacji nie będą miały miejsca”.

(as)
Na zdj. kampus University of Chicago, fot. Tannen Maury

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*