25 mln dol. na badania nad przedłużeniem autostrady

fot.Ewa Malcher

Kolejne fundusze – 25 mln dol. dostanie projekt badawczy zajmujący się możliwością przedłużenia drogi ekspresowej 53 do powiatu Lake. Na same badania wydano do tej pory, bagatela, 100 mln dol. Drogi nie przedłużono ani o metr.
Podczas głosowania, które odbyło się 25 maja, Stanowy Zarząd Autostrad (Illinois Tollway Authority) zdecydował o przeznaczeniu 25 mln dol. na badania dotyczące przedłużenia drogi ekspresowej nr 53 do powiatu Lake. Pomysł przedłużenia autostrady sięga lat 60. ubiegłego wieku. Eksperci oceniają, że koszty badań, po czwartkowej decyzji o przyznaniu kolejnych środków, wzrosły do 100 mln dolarów. Pomimo kolejnych wydatków, „pięćdziesiątka trójka” nie została w tym czasie przedłużona choćby o metr.
Projekt od lat wzbudza kontrowersje. Zwolennicy przedłużenia autostrady argumentują, że ułatwiłoby to podróż do Chicago mieszkańcom powiatu Lake i rozładowało korki. Przeciwnicy twierdzą, że wybudowanie kolejnego odcinka drogi byłoby niezmiernie trudne z uwagi na istniejącą infrastrukturę i kosztowałoby ok. 3 miliardy dolarów. Finansowanie badań uważają za marnotrawienie funduszy publicznych.
(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*