2,3 mln dol. dla ofiary molestowania przez księdza

2,3 mln dol. dla ofiary molestowania przez księdza

Archidiecezja Chicago osiągnęła kolejną ugodę z ofiarą molestowania seksualnego, której wypłaci 2,3 mln dolarów.

John C. Doe zaskarżył archidiecezję w 2014 r. twierdząc, że w 2005 r., kiedy miał 12 lat, był dwukrotnie wykorzystany seksualnie przez księdza Daniela McCormacka w parafii św. Agaty na zachodzie miasta – poinformowała adwokat Lyndsay Markley. Do drugiego incydentu mogło dojść już w chwili, gdy istniały wiarygodne informacje odnośnie wykorzystywania innych dzieci przez księdza.

McCormack został odsunięty od posługi kapłańskiej w listopadzie 2007 r. Tego samego roku przyznał się do molestowania pięciu nieletnich w parafii św. Agaty. Został skazany na 5 lat pozbawienia wolności, a od wyjścia z więzienia w 2009 r. przebywa w stanowym ośrodku psychiatrycznym.

W ciągu ostatnich trzech dekad archidiecezja zapłaciła ponad 140 mln dol. w ugodach osiągniętych z ofiarami molestowania seksualnego, w tym 35 mln dol. w ciągu ostatnich 4,5 lat – wynika z oświadczeń finansowych archidiecezji. Najwięcej, bo aż 16,7 mln dol., zapłacono ofiarom w 2014 r. Archidiecezja podkreśla, że fundusze na odszkodowania dla ofiar pochodzą ze sprzedaży i dzierżawy własności, nie ze składek parafialnych.

(jm)

Na zdj.: Archidiecezja Chicago, fot.wcedward/Flickr

Categories: Chicago

Comments

 1. kasia
  kasia 8 lutego, 2017, 13:10

  oto przyklad co robi kler i jak bardzo wierzy w swojego Boga,
  Bogu niech beda dzieki za sukiennkowych smieci,dawajcie im na tace baranki ,bo
  wierzycie w tych naciagaczy i pedofili.

  Reply this comment
 2. michal
  michal 9 lutego, 2017, 10:42

  W głowie się nie mieści, że taka kasa jest przeznaczana na ofiary molestowań. Można powiedzieć niestety, że to „codzienność” w tym kręgu. Tylko szkoda, że to nie pierwszy i ostatni raz i taki pedofil nic sobie z takich kar nie robi.

  Reply this comment
 3. zza kałuży
  zza kałuży 9 lutego, 2017, 16:05

  Ciekawe czy księża wykupują indywidualnie ubezpieczenia na wypadek bycia przyłapanym na pedofilii czy parafia (archidiecezja?) robi to zbiorowo, dla wszystkich?
  Hurtem powinno być taniej, bo ze zniżką… 😉

  Reply this comment
 4. Julka
  Julka 10 lutego, 2017, 06:16

  Takich odszkodowan jak wiemy bylo wiele w przeszlosci, dlatego brakuje $$$ na remoty zabytkowych kosciolow jak np.w obecnej chwili kosciol sw.Wojciecha.Wymyslane sa roznego rodzaju powody a nie chca powiedziec prawdy, ze kasa idzie na pedofili

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*