1,5 mln dol. kaucji dla policjanta oskarżonego o morderstwo

Z lewej: policjant Jason Van Dyke, którzy 16 razy strzelił do Laquana McDonalda. Po prawej wykres dostarczony przez biuro lekarza sądowego powiatu Cook, które wykonało sekcję zwłok 17-latka. Na wykresie zaznaczono miejsca na jego ciele, gdzie trafiły kule fot.Cook County Medical Examiner/Cook County State's Attorney's Office/EPA

Z lewej: policjant Jason Van Dyke, którzy 16 razy strzelił do Laquana McDonalda. Po prawej wykres dostarczony przez biuro lekarza sądowego powiatu Cook, które wykonało sekcję zwłok 17-latka. Na wykresie zaznaczono miejsca na jego ciele, gdzie trafiły kule fot.Cook County Medical Examiner/Cook County State’s Attorney’s Office/EPA

W czasie rozprawy, która odbyła się w poniedziałek, 30 listopada sędzia sądu okręgowego powiatu Cook wyznaczył kaucję dla policjanta oskarżonego o morderstwo 17-letniego Laquana McDonalda. 

Podczas pierwszej rozprawy, która odbyła się w zeszły wtorek policjant Jason Van Dyke został oskarżony o morderstwo Laquana McDonalda. W październiku 2014 r. w czasie interwencji Van Dyke oddał do czarnoskórego nastolatka 16 strzałów. W zeszłym tygodniu upublicznione zostały nagrania z policyjnych kamer, na których zarejestrowano zajście. Zabójstwo nastolatka spowodowało protesty i demonstracje uliczne przeciwko brutalności policji i dyskryminacji Afroamerykanów.

Prokurator sprzeciwiał się wyznaczeniu kaucji, natomiast obrońcy policjanta dowodzili, że ich klient nie stanowi zagrożenia i nie powinien przebywać w areszcie. Sędzia Donald Panarese podkreślając, że jest za wcześnie, aby stwierdzać winę oskarżonego wyznaczył w trakcie poniedziałkowej rozprawy kaucję w wysokości 1,5 mln dolarów. Jednocześnie podkreślił, że ma nadzieję na obiektywny proces odbywający się na sali sądowej, a „nie w mediach i na ulicach”.

(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*