100. parlament Illinois zaprzysiężony. Przywódcy obu izb bez zmian

100. parlament Illinois zaprzysiężony. Przywódcy obu izb bez zmian

 

11 stycznia w Springfield został zaprzysiężony na swoją setną sesję stanowy parlament. Członkowie obu izb legislatury wybrali też swych przewodniczących. Obyło się bez niespodzianek. Na czele izby wyższej i niższej stanęli − odpowiednio − John Cullerton i Mike Madigan.

Mimo że republikański gubernator Bruce Rauner prowadził w ostatnich tygodniach ostrą kampanię przeciwko demokratycznemu spikerowi stanowej Izby Reprezentantów Michaelowi Madiganowi, po raz siedemnasty stosunkiem głosów 66 do 51 został on wybrany na kolejne dwa lata.

Demokratyczni posłowie − poza Scottem Drurym, który wstrzymał się od głosu − głosowali na Madigana, a mniejszość republikańska na swego przewodniczącego Jima Durkina.

Na piątą dwuletnią kadencję na przewodniczącego Senatu Illinois został wybrany John Cullerton. Wszystkich 37 demokratów głosowało na Cullertona, a wszyscy republikanie w liczbie 22 na Christine Radogno. Utrzymała się ona na stanowisku przewodniczącej republikańskiej mniejszości w Senacie.

Ceremonia inauguracji członków Izby Reprezentantów odbyła w auli University of Illinois, zaś członków Senatu na stanowym Kapitolu. W obu miejscach zebrali się rano demonstranci, by zamanifestować swe oburzenie brakiem od ponad półtora roku budżetu Illinois. Wśród protestujących byli zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy republikańskiego gubernatora Raunera, który toczy spór z demokratami od prawie dwóch lat, co jest przyczyną impasu budżetowego.

Madigan stwierdził, że ostatnie dwa lata były szczególnie trudne dla Illinois. Równocześnie wyraził nadzieję, że w najbliższych miesiącach budżetowy pat zostanie przełamany i stan wydobędzie się z kryzysu finansowego.

Jeśli Madigan dokończy swą 17. dwuletnią kadencję w roli spikera, przejdzie do historii jako najdłużej sprawujący tę funkcję w USA w ciągu ostatnich stu lat.

(ao)

Na zdj.: Mike Madigan (z lewej) i John J. Cullerton fot.www.ilga.gov/Dariusz Lachowski

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*