W duchu polskości i patriotyzmu

Chicago (Inf. wł.) – Oceniając konkursowe opowiadania byłam zachwycona ich głębią i formą przekazu. To wręcz niewiarygodne, jak dzieci, dla których język polski jest drugim językiem, potrafią znakomicie się nim posługiwać, opisując swoje wrażenia i odczucia. Odczucia będące świadectwem głębokiego przeżywania wszystkiego co polskie i patriotyczne. Wyrażające tęsknotę za Polską, za krajem swoich rodziców i dziadów.

Dwie z prac szczególnie mnie urzekły. Przyznam, że czytając je byłam tak poruszona, że się popłakałam – wyznała Małgorzata Pawlusiewicz oceniająca wraz z Barbarą Musiał i Aliną Moćko prace konkursowe pisane przez dzieci z publicznych szkól podstawowych w Chicago, uczestniczące w XII Olimpiadzie Wiedzy o Polsce.

W dwunastej już edycji Olimpiady organizowanej przez Hannę Kapicę i Annette Daun z wydziału chicagowskiej oświaty publicznej uczestniczyli uczniowie czternastu publicznych szkół podstawowych. Dzieci startowaly w dwóch grupach wiekowych – klasy 5 i 6 oraz siódme i ósme – rywalizując na płaszczyźnie znajomości matematyki, pisania eseju i recytacji wiersza. 31 maja w Muzeum Polskim odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w poszczególnych kategoriach.

Wśród młodszych uczniów najlepszymi matematykami okazali się: Aleksandra Wietecka (szkoła Greeley), Bartek Kupiec (Reilly) i Krystian Wielgus (Portage Park). Trzy wyróżnienia otrzymały: Ewa Cwalina (Scammon), Karolina Małaczyńska (Oriole Park) i Wiktoria Pawlińska (Columbus). Wśród ośmioklasistów najlepiej poradziła sobie Kornelia Nowaczyk (Columbus) przed Natalią Wojciarczyk (Canty) i Justyną Wojtun ze szkoły Portage Park. Wyróżnienia w tej grupie wiekowej otrzymały Eliza Soja (Garvy) oraz Aleksandra Połowicz ze szkoły Ogden. Prace oceniała komisja w składzie: Helena Danielska, Ewa Sieradzki i Ryszard Łysakowski.

W gronie uczestników klas piątych i szóstych piszących opowiadania najlepsze oceny w oczach wspomnianych już na początku relacji jurorek, zyskały prace: Magdy Orłowskiej (Canty), Klaudii Dziewuli (Reilly), Marty Borucińskiej (Reinberg) i Olivii Cwykiel (Portage Park). Magdalena Przeklasa ze szkoły Schubert uhonorowana została wyróżnieniem. W starszej grupie uczniów kolejność trzech pierwszych miejsc wygląda następująco: Kamila Grześkowiak (Reilly), Karolina Nowicka (Reinberg), Kamil Kalinowski (Prussing) oraz Natalia Wilga (Greeley). Wyrożnienie odebrał Kamil Stodulski (Garvay).

W konkursie recytatorskim ocenianym przez: Donnę Czajkę, Małgorzatę i Andrzeja Kieszów oraz Jacka Chabę w grupie młodszej kolejność trzech pierwszych miejsc była następująca: Kinga Postołowicz (Reilly), Beata Nkia (Schubert) i Anna Milewska (Prussing). Wyróżnienie przyznano Ilonie Mykhnych ze szkoły Oriole Park. Wśród starszych recytatorów rewelacyjnie poradził sobie Damian Januchowski (Canty). Drugą lokatę jurorzy przyznali Katarzynie Chycmagdzin (Greeley), która wyprzedziła Kornelię Nowaczyk (Columbus) i Magdę Ignaciuk (Prussing) sklasyfikowane wspólnie na trzecim miejscu. W tej grupie wiekowej przyznano także dwa wyróżnienia. Ich adresatkami zostali Wojciech Stojko (Portage Park) i Dominik Koziel (Scammon).

Ceremonia rozdania nagród miała uroczysty charakter. Po powitaniu zgromadzonych przez organizatorki konkursu hymny narodowe Polski i Stanów Zjednoczonych wykonała Joanna Jagódka. Słowa gratulacji skierowali do dzieci i młodzieży wiceprezeska Zjednoczenia Polskiego Rzymsko- Katolickiego Anna Sokołowski i dyrektor muzeum Jan Loryś. Gratulując zywcięzcom konsul Mariusz Gbiorczyk przyznał, że od dwóch lat ma przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu i jest pełen uznania dla uczniów, nauczycieli i rodziców za włożoną pracę i osiągnięte wyniki.

Pan konsul wraz z organizatorkami Olimpiady wręczał laureatom statuetki i nagrody książkowe ufundowane przez Konsulat Generalny RP w “Wietrznym Mieście”. Pamiątkowymi statuetkami uhonorowani zostali jurorzy oraz przedstawiciele szkół biorących udział w imprezie. Nauczyciele bezpośrednio zajmujący się eliminacjami w szkołach i opiekujący się młodzieżą zostali wyróżnieni okolicznościowymi dyplomami. Nagrodzoną recytację wiersza “Dwa wiatry” przypomniał Damian Januchowski. W finale imprezy piosenkę zaśpiewała Aneta Dymińska. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na lunch serwowany przez restaurację “Jolly Inn” Stanisława Chwały.

Podsumowując dwunastą już edycję tego ciekawego konkursu organizowanego dla polskich dzieci uczących się w chicagowskich szkołach publicznych Hanna Kapica podkreśliła, że sukces Olimpiady, bo za taki trzeba uznać chociażby ilość dzieci startujących w poszczególnych jej etapach, nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie uczestników, ich rodziców, nauczycieli oraz zrozumienie i pomoc ze strony dyrektorów placówek oraz sponsorów.

Pragnę gorąco i serdecznie podziękować gospodarzom Muzeum, że od lat przyjmują nas w swoje gościnne progi. Obecnym na sali sponsorom, szczególnie panu Konradowi Miczko i Jackowi Chabie oraz wszystkim, którzy przez ostatnie siedem lat organizowania przez nas Olimpiady pomagali nam ją realizować. Po siedmiu latach pracy wraz z Annettą pragniemy przekazać pałeczkę organizatora naszym koleżankom. Także i na tym polu potrzebna jest nowa “krew”, nowe pomysły. Dziękujemy wszystkim za współpracę – wyznała Hanna Kapica.

Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/NEWSRP

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*