0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedPlany emerytalne ZNP sposobem na lepsze życie

Plany emerytalne ZNP sposobem na lepsze życie

-

Wielkimi krokami zbliża się dzień 15 kwietnia, ostateczna data składania rozliczeń podatkowych. Pewnie byłoby tyle samo wiedzących jak i niewiedzących o tym, że aby zapłacić mniej podatków można (i trzeba) wykorzystać pewne udogodnienia, które przysługują podatnikom. Chodzi mianowicie o konta emerytalne.

Aby zapłacić mniejsze podatki od swoich dochodów, trzeba je pomniejszyć. Można to zrobić zakładając konta emerytalne, na które należy wpłacić pewne kwoty pieniężne. Konta emerytalne to również sposób na zapewnienie sobie lepszej starości. To inwestycja, której błogosławieństwo odczujemy, kiedy będziemy już, jak to się mówi, na pensji, czyli na emeryturze. Wiele się pisze na temat emerytury, która jest nam potrącana od zarobków i którą zbieramy przez całe życie.

REKLAMA

Nie jest tajemnicą, że będąc już na zasłóżonym odpoczynku, pieniądze te nie będą wystarczające do utrzymania dawnego, godnego standardu życia. Dlatego bardzo roztropnie i mądrze jest pomyśleć o tym i wykonać stosowne działania, kiedy jesteśmy młodsi są na to sposobności.To teraz jest czas na podjęcie tej ważnej decyzji!

– Jakie konta emerytalne oferuje Związek Narodowy Polski?
Związek Narodowy Polski ma do zaoferowania trzy plany emerytalne: konto IRA, ROTH IRA i konto z odroczonym oprocentowaniem tzw. Annuity.
– Kto może założyć konto emerytalne?
Tradycyjne konto IRA mogą założyć wszyscy, którzy pracują zarobkowo, rozliczają się z podatków i nie ukończyli 70 1/2 roku życia. Po przekroczeniu tego wieku musi być rozpoczęte wypłacanie pieniędzy zgromadzonych na tym koncie.
Do posiadania konta ROTH IRA uprawnieni są wszyscy pracujący. Nie ma tu limitu wiekowego. Wpłat na to konto można dokonywać nawet po 70 1/2 roku życia.
– Jak otworzyć konto IRA?
Do otwarcia konta tradycyjnego IRA wystarczy kwota $500, lecz nie więcej niż wskazuje limit w danym roku rozliczeniowym. Wpłaty na to konto mogą być dokonywane przez niepracujących współmałżonków w tej samej maksymalnej wysokości. Dla osób w wieku 50 lat i powyżej roczna wpłata nie może przekraczać $4,500. Dochody z pracy w danym roku muszą być co najmniej równe lub wyższe od wpłaty na konto IRA.
Takie same zasady obowiązują w planie ROTH IRA.
Zalety tradycyjnego
konta IRA
– Pieniądze wpłacane na konto tradycyjne IRA nie są wliczane do dochodu przy rozliczeniach podatkowych. Podatki te płacone są dopiero w chwili podejmowania pieniędzy z konta.
– Narastające oprocentowanie odroczone od opodatkowania.
– Podwójny zysk: z wpłaconej kwoty i z odsetek.
– Zniesiono kary za wypłacanie funduszy z konta IRA przed 59 1/2 rokiem życia w przypadku kupna pierwszego domu, wydatków na naukę oraz pewnych wydatków medycznych.
Konto ROTH IRA
W koncie ROTH IRA wpłacone pieniądze nie są odliczane od dochodu przy rozliczeniach podatkowych. Natomiast dochód powstały z zainwestowanego kapitału, wolny jest od podatku aż do chwili podejmowania pieniędzy z konta. Warunkiem jest istnienie konta przez okres co najmniej 5 lat, a podjęcie pieniędzy nie następuje przed upływem 59 1/2 roku życia. Dochód ten nie podlega opodatkowaniu także w przypadku, jeśli przeznaczony był na zakup pierwszego domu, pokrycie kosztów nauki lub kosztów związanych z powstałym inwalidztwem.
– Wiadomo, że z powodu słabej ekonomii banki oferują bardzo niskie procenty. A jaka jest sytuacja w ZNP? Jakie procenty na kontach emerytalnych oferuje Związek?
Rzeczywiście sytuacja z powodu ekonomii nie jest wesoła. Od 1 lutego 2008 Związek Narodowy Polski oferuje następujące oprocentowania kont emerytalnych. I tak:
od $500 – $49,999 wynosi 4,0%
od $50,000 – $99,999 wynosi 4,25%
ponad $100,000 – 4,50%
Trzeba podkreślić, że takie oprocentowanie dotyczy obu kont IRA i na nowych kontach jest gwarantowane na okres 1 roku. Minimalny procent gwarantowany nie może być niższy jak 3,5%
– Czy można przenosić pieniądze z jednego konta na drugie lub przenieść z innych planów emerytalnych?
Tak, pieniądze można przenieść z innego konta lub z innych planów emerytalnych (tzw.transfer lub roll-overs) jak np. 401K, Pension Plan, IRA, ROTH IRA, itp.
– Czy Związek Narodowy Polski pobiera jakieś opłaty za prowadzenie konta emerytalnego i czy są kary za wcześniejsze wypłacanie pieniędzy z jakiegokolwiek konta?
Podjęcie pieniędzy z konta IRA przed ukończeniem 59 1/2 roku życia nie jest karane, jeśli pieniądze te przeznaczone były na zakup pierwszego domu lub na pokrycie kosztów nauki. Pieniądze te podlegają wyłącznie zwykłemu opodatkowaniu. W innych przypadkach, kwoty podjęte przed ukończeniem 59 1/2 roku życia mogą być przedmiotem dodatkowej 10% kary nakładanej przez IRS przy rozliczeniu podatkowym.
Związek Narodowy Polski nie pobiera żadnych opłat za prowadzenie konta IRA, czy ROTH IRA, o ile nie zostanie ono zamknięte w ciągu pierwszych ośmiu lat od chwili jego otwarcia. W przypadku wcześniejszego wypłacenia pieniędzy, od pobranej kwoty naliczane są karne odsetki:
1 rok – 8%, 2 rok – 7%, 3 rok – 6%, 4 rok – 5%, 5 rok – 4%, 6 rok –3%, 7 rok – 2%, 8 rok – 1%, 9 rok – 0%.
W czasie pierwszych 8 lat w każdym roku można wypłacić z konta 10% jego wartości, a Związek Narodowy Polski nie naliczy żadnych kar (surrender charge) wymienionych wyżej. W razie śmierci właściciela cały stan zostanie wypłacony spadkobiercy bez żadnych kar.
– A jakiego rodzaju jest konto z odroczonym oprocentowaniem tzw. Annuity i jakie zasady tam obowiązują?
Prócz tradycyjnego konta IRA i ROTH IRA Związek Narodowy Polski oferuje konta z odroczonym opodatkowaniem, plan emerytalny tzw. Annuity. Stanowi on doskonałą możliwość inwestowania nieograniczonych kwot na przyszłość. Na koncie tym zyski procentowe od wpłaconych sum nie są opodatkowane. Opodatkowanie ma jednak miejsce dopiero w chwili podejmowania pieniędzy z konta. Należy jednak pamiętać, że pieniądze wpłacone na to konto nie mogą być odliczane od dochodów przy rozliczeniach podatkowych. Konto to jest znakomitym uzupełnieniem do tradycyjnego konta IRA, na którym wysokość wpłat, jakie możemy dokonać w ciągu roku, jest ściśle określona.
Właścicielem konta Annutiy może zostać każdy. Nie ma znaczenia wiek, stan zdrowia, czy miejsce zatrudnienia. Do jego założenia wymagana jest kwota 500 dolarów. Późniejsze kwoty mogą być dokonywane kwartalnie, miesięcznie, półrocznie czy rocznie. Związek również nie pobiera żadnych opłat za prowadzenie tego konta, jeśli nie zostanie ono zamknięte w ciągu 8 lat od chwili otwarcia. W przypadku wcześniejszej wypłaty od pobranej kwoty naliczone zostaną karne odsetki.
Na wszystkie pytania, dotyczące kont emerytalnych czy ubezpieczeń na życie, wyczerpująco odpowiedzą agenci Związku Narodowego Polskiego. W tej sprawie proszę kontaktować się z głównym biurem mieszczącym się przy 6100 N. Cicero w Chicago lub dzwonić 773-286-0500 wewn. 368, 344, 330 lub na numer bezpłatny 1-800-621-3732.
Opracowała:
Krystyna Białasiewicz
Związek Narodowy Polski nie jest instytucją podatkową i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za sprawy związane z podatkami. W sprawach podatkowych, możliwości kwalifikujących do jakichkolwiek zniżek, proszę kontaktować się z doradcą finansowym lub osobą rozliczającą podatki.

REKLAMA

2091284713 views

REKLAMA

2091285017 views

REKLAMA

2093081476 views

REKLAMA

2091285298 views

REKLAMA

2091285444 views

REKLAMA

2091285590 views