REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedO etos Kongresu - Wybory władz Wydziału Stanowego KPA

O etos Kongresu – Wybory władz Wydziału Stanowego KPA

-

Chicago (Inf. wł.) – Dwudziestego piątego marca, w siedzibie Związku Narodowego Polskiego przy 6100 N. Cicero w Chicago, odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej w stanie Illinois. W zebraniu uczestniczyło 167 delegatów z grona 222 uprawnionych do uczestniczenia w zgromadzeniu.

Przybyłych powitała prezes Wydziału Camille Kopielski, która przedstawiła sprawozdanie z prac zarządu w okresie minionej kadencji. Następnie przewodnicząca Komitetu Nominacyjnego Stanisława Rawicka przedstawiła listę kandydatów ubiegających się na poszczególne stanowiska w zarządzie Wydziału.

REKLAMA

Do stanowiska prezesa kandydowały trzy osoby: Halina Bielowicz, Kazimierz „Casey” Chlebek oraz dotychczasowa szefowa Wydziału Camille Kopielski. Na stanowisko pierwszego wiceprezesa kandydowali Teresa Buckner i Zygmunt Goliński. O fotel drugiego wiceprezesa ubiegał się Marek Orwat. Na funkcję skarbnika kandydowali Eugeniusz Chmielowski i Marek Zelek. Na sekretarza finansowego został zgłoszony Stanisław Magnuszewski. Witold Pawlikowski został nominowany do funkcji sekretarza protokółowego, a Jan Płachta na stanowisko sekretarza korespondencyjnego. Franciszek Leśnicki został zgłoszony do funkcji marszałka. O sześć stanowisk wiceprezesów ubiegało się 10 kandydatów: Elżbieta Cimochowicz, Kenneth Gill, Andrzej Lisowski, Zenon Olejniczak, Maria Roszek, Teresa Malicka, Krystyna Mazur, Mirosław Niedziński, George Otto i Bogdan Strumiński.

Obsada stanowisk, o które ubiegały się pojedyncze osoby, została przegłosowana przez aklamację. W tajnym głosowaniu uczestniczyło 167 delegatów. Głosów ważnych oddano 154.

W wyniku tajnego głosowania prezesem Wydziału KPA w Illinois został Kazimierz „Casey” Chlebek uzyskując 80 głosów poparcia, Camille Kopielski poparło 43 delegatów, a Halinę Bielowicz 31 głosujących. Pierwszym wiceprezesem została Teresa Buckner, na którą głosowało 85 delegatów. Zygmunt Goliński uzyskał 68 głosów. Funkcję skarbnika zebrani powierzyli Markowi Zelkowi, który zgromadził 83 głosy. Na Eugeniusza Chmielowskiego głosowało 66 delegatów.

Z grona 10 chętnych do objęcia sześciu stanowisk wiceprezesów największym zaufaniem delegaci obdarzyli w kolejności uzyskanych głosów: Elżbietę Cimochowicz – 116, Andrzeja Lisowskiego – 102, Mirosława Miedzińskiego – 95, Marię Roszek 90, Bogdana Strumińskiego – 84 i Zenona Olejniczaka – 82 głosy. Poprzez aklamację w skład zarządu zostali wybrani: weszli: Marek Orwat, Stanisław Magnuszewski, Witold Pawlikowski, Jan Płachta i Franciszek Leśnicki.

Dziękując delegatom za zaufanie nowy prezes Wydziału Kazimierz Chlebek podziękował członkom dotychczasowych władz Wydziału KPA za całokształt pracy i wyraził nadzieję na dalszą współpracę w łonie zarządu.

– Zasadniczym kierunkiem działalności Wydziału KPA pod moim kierownictwem będzie dążenie do podniesienia zaufania i wiary naszej Polonii w tę organizację, tak aby Kongres stał się ponownie instytucją, do której polsko-amerykańska społeczność może zwracać się o poradę i pomoc – stwierdził Kazimierz Chlebek.

– Przede wszystkim musimy wspólnie połączyć, zmobilizować i zachęcić całą Polonię do realizowania przysłowiowego „amerykańskiego marzenia” poprzez rzetelne praktykowanie przysługujących nam konstytucyjnych praw, w celu polepszenia naszego politycznego, społecznego i ekonomicznego statusu w USA. Musimy też, bez zbędnych obaw mocno i widocznie podkreślać i akcentować nasze aspiracje i ambitne żądania na każdym szczeblu lokalnych, stanowych federalnych władz – podkreślił prezes, który zwrócił jeszcze uwagę na kilka spraw. Jego zdaniem, Wydział powinien poczynić starania o pozyskanie własnej siedziby. Starać się o pozyskanie środków federalnych dla środowiska polonijnego. Większą uwagę zwrócić na sprawy młodzieży, która jest przyszłością każdego społeczeństwa. – Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, żeby w nasze szeregi wstępowali młodzi ludzie – podkreślił Kazimierz Chlebek. Należy ich do tego dopingować. Tworzyć fundusze stypendialne, zapraszać do współpracy na różnych płaszczyznach i stosować inne formy zachęty.

W odniesieniu do imprez polonijnych prezes widzi między innymi potrzebę przywrócenia letniego festiwalu polonijnego na Navy Pier, jako wydarzenia, które buduje pozytywną opinię o naszej grupie etnicznej w amerykańskim społeczeństwie. Polonia w USA i na całym świecie powinna poczynić starania, aby mieć swoich przedstawicieli w Sejmie i Senacie RP. Na gruncie amerykańskim musimy więcej uwagi poświęcać walce ze zniesławianiem naszej grupy etnicznej oraz z falą rewizjonistycznych wypaczeń naszej dumnej historii. – Walczmy za tych, którzy walczyli za nas i naszą wolność – zaapelował prezes Chlebek.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/NEWSRP.com

REKLAMA

2091175004 views

REKLAMA

2091175308 views

REKLAMA

2092971767 views

REKLAMA

2091175589 views

REKLAMA

2091175739 views

REKLAMA

2091175886 views