REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedNie wolno zapomnieć - W 69. rocznicę niemiecko-sowieckiej agresji

Nie wolno zapomnieć – W 69. rocznicę niemiecko-sowieckiej agresji

-

Chicago (Inf. wł.) – Dwudziestego pierwszego września uroczystą Mszą świętą, odprawioną o godzinie 1:30 po południu w kościele św. Jakuba przez ks. proboszcza Wojciecha Kwietnia, uroczystości 69. rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich i Związku Radzieckiego na Polskę rozpoczęli członkowie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Chicago.

Po nabożeństwie w siedzibie własnej Placówki 90 SWAP przy 6005 W. Irving Park w Chicago odbyła się okolicznościowa akademia. W gronie gości honorowych środowiska weterańskiego obecni byli między innymi: konsul generalny Zygmunt Matynia z żoną Bożeną, wiceprezes Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Zygmunt Goliński, komendant Okręgu I SWAP Albert Letza, prezes Piątej Kresowej Dywizji Piechoty Mieczysław Bandur oraz gospodarze Placówki z komendantem Jerzym Darskim na czele i inni.

REKLAMA

O historycznych wydarzeniach sprzed 69 lat mówili między innymi Stanisław Jarosz i jeden z najstarszych członków swapowskiej rodziny Stefan Kowalik. Mówcy nawiązując do rocznicowych obchodów wybuchu II wojny światowej i napaści Niemiec hitlerowskich oraz Związku Radzieckiego na Polskę podkreślali tragedię i ogrom spustoszeń, jakie Polakom i Polsce przyniosły te tragiczne wydarzenia. Ich konsekwencją było zniszczenie gospodarcze kraju i eksterminacja narodu polskiego. Był sowiecki mord polskich oficerów i policjantów w Katyniu, gehenna setek tysięcy Polaków na Syberii i w stepach Kazachstanu. Dymiące kominy hitlerowskich obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, Majdanku i wielu innych miejscach, gdzie straciło życie miliony Polaków.

Inwazja hitlerowskich Niemiec na Polskę i uderzenie ze Wschodu milionowej armii sowieckiej ukazały światu, do czego są zdolne totalitarne systemy. Polska i Polacy, pomimo przygniatającej przewagi najeźdźców, pierwsi stawili opór temu totalitaryzmowi i dzielnie stawiali czoła walcząc za „waszą i naszą wolność” na wielu frontach II wojny światowej. Obok wojennych zniszczeń i zagłady milionów rodaków setkom tysięcy Polaków nie było dane powrócić do umiłowanej Ojczyzny. Po zakończeniu działań wojennych pozostali poza jej granicami, aby nadal walczyć o wolność i przywrócenie demokracji.
– Nie wszystkim dane było doczekać tego momentu, ale to również dzięki Wam od blisko 20 lat możemy cieszyć się wolną i demokratyczną Polską – podkreślił w swojej wypowiedzi konsul generalny Zygmunt Matynia. Konsul podziękował patriotycznej Polonii amerykańskiej za niezłomną postawę w głoszeniu prawdy historycznej i dawaniu świadectwa młodemu pokoleniu.

Przypomniał, że to między innymi dzięki zaangażowaniu Polonii amerykańskiej Polska została przyjęta w poczet członków paktu obronnego NATO, a jej członkostwo w Unii Europejskiej stało się okazją do szybszego rozwoju gospodarczego i nadrabiania strat oraz zaległości w stosunku do innych wolnych i demokratycznych od dziesięcioleci państw Europy i świata.

W części artystycznej niedzielnej akademii wystąpił Chór im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją Eugeniusza Ballarina. Śpiewacy przygotowali koncert pieśni wojskowych, narodowych i patriotycznych. Na zakończenie występu Adam Potoczny zaśpiewał kilka piosenek lwowskich. Część artystyczną zakończył występ Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego „Wici”. Tancerze przygotowali wiązankę tańcow śląskich oraz zatańczyli poloneza.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/
NEWSRP

REKLAMA

2091183735 views

REKLAMA

2091184036 views

REKLAMA

2092980496 views

REKLAMA

2091184321 views

REKLAMA

2091184469 views

REKLAMA

2091184614 views