0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedLaureaci Nagród Dziedzictwa - 40. Bankiet Dziedzictwa Wydziału Stanowego KPA w Illinois

Laureaci Nagród Dziedzictwa – 40. Bankiet Dziedzictwa Wydziału Stanowego KPA w Illinois

-

Niedziela 4 października będzie świętem dla Poloni, gdyż w tym uroczystym dniu odbędzie się Bankiet Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego poprzedzony Mszą św. w kościele św. Trójcy o godz. 10:30 rano. Bankiet jest również inauguracją miesiąca dziedzictwa polskiego-amerykańskiego, którym w stanie IL jest miesiąc październik. Ustalenie tego miesiąca stało się dzięki staraniom KPA wydziału na stan IL., tak jak i Dnia Pułaskiego obchodzonego w pierwszy poniedziałek marca. W miesiącu październiku odbywa się wiele imprez promujących polsko-amerykańskie dziedzictwo, najważniejszą jednak i prestiżową imprezą jest Bankiet Dziedzictwa, na której wręczane są Nagrody Dziedzictwa osobom i organizacjom wnoszącym wkład w polsko-amerykańskie dziedzictwo, posiadającym osiągnięcia w dziedzinie naukowej, kulturalnej, religijnej, politycznej, biznesowej, sportowej, literackiej, medialnej, artystycznynej i in.

W tym roku przypada okrągła 40. rocznica Bankietu Dziedzictwa, która zbiegła się z 65. rocznicą założenia KPA i 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej, co również będzie uczczone na Bankiecie.
*******************
Główną Nagrodę Dziedzictwa otrzymuje Polski Instytut Naukowy – PIASA, którą w imieniu organizacji odbierze obecny prezes dr Tadeusz V. Gromada.
PIASA została założona w 1942r. w Nowym Jorku przez 6 członków Polskiej Akademii Umiejętności (PAU) z Krakowa, którzy szczęśliwie znaleźli schronienie w USA przed grozą II wojny światowej. W 1945 r., kiedy Polska została wcielona do sowieckiego komunistycznego bloku, PIASA zarejestrowała się jako niezależna amerykańska akademicka instytucja i dopiero w 1989 zlikwidowała zakaz kontaktu z rządem polskim. Misją PIASY było i jest do dzisiaj promowanie wiedzy na temat Polski i Polonii.
*Szersze informacje o historii i osiągnięciach PIASY jak i pozostałych LAUREAT”W będą zamieszczone w książce pamiątkowej wydanej z okazji Bankietu Dziedzictwa.*
Pozostałe nagrody otrzymują:
Związku Podhalan w Ameryce – Nagroda za wielkie osiągnięcia w propagowaniu kultury i tradycji góralskiej.
W imieniu ZWIĄZKU PODHALAN W AMERYCE nagrodę odbierze obecny prezes pan Stanisław Zagata. Związek Podhalan w Ameryce został założony w listopadzie 1929 r. w Chicago. Pierwszym prezesem był Henryk Lokański ówczesny redaktor „Dziennika Związkowego”. W skład Związku wchodzą 84 Koła zrzeszające 3 tysiące członków, posiada własną siedzibę w Chicago, przy której jest popiersie gen. Kazimierza Pułaskiego. Dzięki Związkowi Podhalan, który utrzymuje ścisłe kontakty z Podhalem, został odsłonięty w 1934 w Nowym Targu pomnik Władysława Orkana.
Przy Związku Podhalan działa Komitet Edukacyjny, są organizowane przez Komitet Imprez festiwale muzyki góralskiej, śpiewu i tańca. ZP otrzymał wiele nagród i wyróznień polonijnych, amerykańskich i polskich tkj. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał medal „Zasłużony dla Kultury – Gloria Artis”. Związek Podhalan w Ameryce prowadzi szeroką działalność kulturalno-oświatową i społeczną na rzecz regionów góralskich, polskiego kościoła i polonii.
POLNET COMMUNICATIONS – RADIO 1030 I POLVISION – Nagroda dla polonijnych mediów. Nagrodę odbiera prezes pan Walter Kotaba. Polnet Communication powstał na początku lat 80. z inicjatywy pana Waltera Kotaby, właściciela firmy wysyłkowej POLAMER. Po wybuchu stanu wojennego w Polsce do Chicago napłynęła nowa fala emigracji, która odnalazła się w dużej mierze dzięki radiu 1030, gdyż stacja ta pomogła w komunikowaniu się między nowo przybyłymi oraz w rozwijaniu się polonijnych biznesów. Nieco później pan Kotaba założył stację telewizyjną POLVISION, która ma największą oglądalność wśród Polonii.
Radio 1030 i POLVISION służą Polonii od wielu lat i rozszerzają swój zasięg z roku na rok.
POLSKO-AMERYKAŃSKA IZBA GOSPODARCZA – Nagroda za wybitne osiągnięcia w handlowych przedsięwzięciach. W imieniu Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej nagrodę odbiera obecny prezes pan Henryk Kaźmierczak.
Polsko-Amerykańska Izba Gospodarcza powstała w 1994 w stanie IL jako organizacja niedochodowa zrzeszająca biznesy. Posiada duże osiągnięcia w zainteresowaniu biznesem polskich środowisk i poszczególnych osób przez zdobywanie wiedzy na ten temat oraz jej upowszechnianie. Dzięki organizowanym targom, w których biorą udział handlowcy i wystawcy ze Stanów Zjednoczonych oraz z Polski rozwija się handel między naszymi krajami.
Podstawowym przedsięwzięciem i zadaniem Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej jest rozwijanie handlu między Polską a Stanami Zjednoczonymi.
KSIĄDZ PROBOSZCZ TADEUSZ DZIESZKO – Nagroda za doskonałe osiągnięcia w odgrywaniu przywódczej roli w środowisku polonijnym. Ks. proboszcz Tadeusz Dzieszko, syn Antoniego Dzieszko i Marii z domu Banel, pochodzi z białostoczczyzny. Do Stanów Zjednoczonych przyjechał w 1984r., gdzie w Seminarium Duchownym w Orchard Lake – stan Michigan, kontynouwał studia duszpasterskie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1988 r. w chicagowskiej katedrze z rąk Jego Eminencji kardynała Bernardina. W 1995 r. został wybrany wicedyrektorem Ligi Katolickiej, w tym też roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi.
W 1997 r. otrzymał nominację na proboszcza w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Cicero, IL. Zorganizował pierwszy radioton na remont Jasnej Góry oraz koordynował inne, które przyniosły ponad 2 miliony dolarów.
Od roku 2003 ks. Tadeusz Dzieszko jest proboszczem parafii pw. św. Konstancji. W ciągu sześciu lat swojej pracy duszpasterskiej w parafii św. Konstancji ks. Dzieszko wyremontował zniszczony po pożarze kościółi rozwinął duszpasterstwo polonijne. Bierze udział w różnych akcjach i uroczystościach polonijnych.
Ksiądz Tadeusz Dzieszko jest jednym z najbardziej cenionych, znanych i lubianych osób w metropolii chicagowskiej. Najbardziej cieszy ks. Tadeusza Dzieszko to, że może pomagać polskim misjonarzom pracującym w biednych krajach, bezrobotnym, bezdomnym i często zagubionym na obcej ziemi rodakom.
PANI EWA BETKA – Nagroda Prezesa Wydz. KPA na Stan Illinois za całokształt długoletniej i oddanej pracy dla Krajowego Kongresu Polonii Amerykańskiej, a przede wszystkim dla Wydziału na Stan Illinois.
Pani Ewa Betka urodzona w Kielcach – Polska, niedługo po inwazji Niemiec i Rosji Sowieckiej. Jest córką Heleny i Tadeusza Grzywa, oficera Polskiej Armii, więźnia Kozielska w Rosji. Pani Ewa podzieliła losy dzieci wielu oficerów polskich, którzy nie zgadzali się z sytuacją polityczną w Polsce po II wojnie światowej, wybierając tułacze niejednokrotnie życie na obczyźnie. Przez Anglię wraz z rodzicami i małym bratem w 1951 r. przybyła do Chicago dzięki Kongresowi Stanów Zjednoczonych i Kongresowi Polonii Amerykańskiej.
W 1966 r. wyszła za mąż za Jakuba Betkę, z zawodu inżyniera, z którym ma troje dzieci: Michaela, Marka i Karolinę. Wraz z mężem Jakubem byli współzałożycielami polskiej sobotniej szkoły im. Fryderyka Chopina w Palatine i aktywnie działała w polskim harcerstwie.
W 1980 r. zgłosiła się do pracy społecznej w KPA IL Div. pod wrażeniem ruchu solidarnościowego, z myślą pomocy w walce o wolną Polskę. Ze wględu na oddaną pracę dla Kongresu i umiejętności została zatrudniona w KPA IL. Div. przez ówczesnego prezesa Romana Pucińskiego jako dyrektor wykonawczy. Przez długie lata pracy poświęcała swój czas prywatny na akcje KPA a było ich bardzo dużo np. uczestnictwo w demonstracjach pod komunistycznym konsulatem, teletony, pomoc nowo przybyłym z Polski, zbiórki funduszy na pomoc medyczną rodakom w kraju, uczestniczyła w festiwalach „Polonaise” i wielu innych.
Pani Ewa po zakończeniu pracy jako dyrektor wykonawczy cały czas czynnie udziela się w KPA. Piastowała wiele funkcji: była wiceprezeską KPA IL Div. i
dyrektorką krajową Wdziału IL. Jest osobą, która wykonuje bardzo dużo ważnej niewidocznej pracy, nie oczekując za to uznania, jest znaną, cenioną i lubianą w środowisku polsko-amerykańskim.
Specjalna Nagroda z okazji 65. rocznicy powstania KPA została przyznana pierwszemu prezesowi KPA św. pamięci Karolowi Rozmarkowi, którą odbierze wnuk prezesa Charlie Komosa.
Specjalne Dyplomy Uznania otrzymują: Stowarzyszenie Historyczne Armii Polskiej w Chicago.
W imieniu Stowarzyszenia Dyplom odbiera Andrzej Lisowski, prezes, Stowarzyszenie Przyjaciół Ułanów Polskich im. gen Tadeusza Kościuszki w Chicago.
W imieniu Stowarzyszenia dyplom odbiera Andrzej Stopa, prezes.
*******************
Bankiet poprowadzi Charlie Wojciechowski z kanału 5 NBC oraz Idalia Błaszczyk z radio 1030 AM.
W programie artystycznym wystąpi Akademia Muzyki PaSO – „Muzyka Królów Polski” – fragmenty, Reprezentacyjny Zespół Związku Narodowego Polskiego „Wici”, Reprezentacyjny Zespół Związku Podhalan „Siumni”. Hymny zaśpiewa – Katarzyna Zawiślak.
Bankiet odbędzie się w niedzielę 4 października 2009, początek o godz. 2 po południu w Chicago Marriott O’Hare Hotel, 8535 W. Higgins Rd. w Chicago, IL 60631. Parking bezpłatny
Zapraszamy o godz.10:30 rano na Mszę św. w kościele św. Trójcy celebrowaną przez kapelana Związku Podhalan ks. Wacława Lecha.
Organizacje proszone są o przybycie ze sztandarami. Po mszy spotykamy się na Bankiecie, na który serdecznie zapraszamy.
Rezerwacje i informacje: (773) 631-3300 – biuro KPA, (630) 533-0997 – Marek Zelek.
Teresa B. Buckner,
przewodnicząca Bankietu
Kazimierz C. Chlebek, prezes Wydziału KPA
na Stan IL

REKLAMA

2091281932 views

REKLAMA

2091282231 views

REKLAMA

2093078690 views

REKLAMA

2091282512 views

REKLAMA

2091282656 views

REKLAMA

2091282800 views