0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedBliżej Polonii - Festiwal Wydziału Stanowego KPA w Yorkville

Bliżej Polonii – Festiwal Wydziału Stanowego KPA w Yorkville

-

Chicago (inf. wł.) – Organizując między innymi takie imprezy, jak Festiwal Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej, który w minioną niedzielę odbył się na terenie Młodzieżowego Ośrodka Związku Narodowego Polskiego w Yorkville, chcemy pokazać Polonii, co robimy i jakie mamy nowe plany w odniesieniu do naszego środowiska w „Wietrznym Mieście”. Chcemy, żeby ludzie widzieli co się robi, żeby nie działać w izolacji, ale przy otwartej kurtynie – powiedział na zakończenie imprezy prezes Wydziału Kazimierz Chlebek.

Festiwal rozpoczął się Mszą świętą odprawioną przez ks. kanonika Tadeusza Dzieszkę, proboszcza parafii św. Konstancji. W nabożeństwie wzięło udział około 700 festiwalowych gości. W czytaniach liturgicznych uczestniczyły: asystentka prokurator generalnej stanu Illinois Agnieszka Ptasznik i Królowa Parady 3 Maja Natalia Kukułka.

REKLAMA

Nabożeństwo uświetnił występ Chóru im. Fryderyka Chopina, który wystąpił pod dyrekcją Eugeniusza Ballarina. W wygłoszonym kazaniu ks. Dzieszko nawiązał do potrzeby wspólnego działania dla dobra naszej społeczności i życzył uczestnikom oraz organizatorom wspaniałej zabawy. W ławach dla wiernych zasiedli między innymi: prezes krajowy KPA i ZNP Franciszek Spula, prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej Stanisław Zagata, honorowy prezes Związku Klubów Polskich Edward Mika, prezesi licznych organizacji polonijnych, klubów i stowarzyszeń oraz wielu innych.

– Jestem niezmiernie szczęśliwa, że zapisałam się na autokarowy wyjazd do Yorkville – wyznała jedna z uczestniczek nabożeństwa, pani Leokadia. – Takiego kazania dawno nie słyszałam, aż serce mi mocniej biło. Nie mam słów uznania dla księdza Dzieszki, jak on potrafi ludzi podnieść na duchu i wręcz uskrzydlić i zachęcić do życia i do działania – podkreśliła uśmiechnięta pani Leokadia.

Faktycznie program festiwalu był bardzo bogaty i obfitował w wiele ciekawych imprez kulturalnych, sportowych i politycznych. Z uczestnikami festiwalu spotkał się między innymi kandydat republikański na gubernatora w wyborach 2010 Adam Andrzejewski oraz kandydat demokratów w walce o fotel senatora Stan Jagla. Sprawami i zadaniami Kongresu interesowała się Valerie Burd, burmistrz miasteczka Yorkville, która na zakończenie spotkania z uwagą obejrzała występ Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego „Wici”. O potrzebie wzajemnego wspierania się środowisk w ramach polonijnej społeczności mówił nowy burmistrz miasteczka Justice Krzysztof Wąsowicz.

Na podsumowanie politycznego aspektu festiwalu odbyła się inauguracja otwartego forum polonijnego „KPA Illinois” prowadzonego przez Kazimierza Chlebka i Alinę Mikołajczyk. W zamyśle organizatorów jest w przyszłości odbywanie takich spotkań z młodymi ludźmi przynajmniej raz w miesiącu. Tematyką poszczególnych spotkań seminaryjnych będą sprawy Polski w łonie Unii Europejskiej oraz na arenie międzynarodowej. Na takich spotkaniach młodzi ludzie będą mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami i opiniami o poruszanych problemach. Planowane jest kolportowanie ankiet i komentarzy poseminaryjnych.

Podczas trwania imprezy czynne było stoisko KPA, na którym członkowie zarządu Wydziału prowadzili akcje przyjmowania zgłoszeń do wyborów, rozdawali ulotki o działalności Kongresu, możliwości wstąpienia w szeregi członkowskie oraz rozprowadzali bilety na loterię „Na dobry początek”, w której do wygrania było tysiąc dolarów oraz 10 nagród po 50 dolarów. Jak się okazało wieczorem, najwięcej szczęścia w losowaniu miał John Wojciechowski.

Prezes Chlebek zapowiedział udział stoiska Kongresu w dwóch kolejnych imprezach piknikowych organizowanych pod hasłem Dnia ZNP w Yorkville oraz podczas Festynu Radia 1030AM. Na stoisku Wydziału będzie również prowadzona akcja rejestrowania wyborców oraz przyjmowania zgłoszeń co do tematyki spotkań na kolejne miesiące obrad Forum Polonijnego.

Zrozumiałe zainteresowanie uczestników festiwalu wzbudziły występy artystyczne. Wspaniałe wiązanki polskich tańców ludowych i regionalnych przygotowali wspomniani już tancerze „Wici” oraz z góralskiego zespołu „Holni”. Oprawę muzyczną imprezy tanecznej zapewniała grupa muzyczna „Biało-Czerwoni” oraz DJ Nick.

Duże zainteresowanie wzbudziły atrakcje sportowe. Na początek odbyły się zawody pływackie dla dzieci i młodzieży. W finale pływania na dystansie 50 metrów stylem dowolnym o nagrody w postaci wyczynowych okularów do pływania ufundowanych przez pana Mariana Górskiego ubiegało się sześciu uczestników: Adrian Górski, Marek Padowski, Weronika Kolcek, Patryk Piwoni, Katarzyna Szwed i Anderson Tyler. Najszybszym okazał się dziesięcioletni Adrian, który należy do czołówki najlepszych pływaków w swojej kategorii wiekowej w stanie Illinois. Adrian trenuje w klubie „Mustangs” działającym przy Northside College Preparatory High School. W najbliższą sobotę weźmie udział w mitingu pływackim “Windy City Classic, który odbędzie się na pływalni Northside High School przy 5501 N. Kedzie, a tydzień później wystartuje w sześciu konkurencjach na mistrzostwach Illinois, które odbędą się na pływalni Stevenson High School.

Miłośnicy piłki nożnej mogli się pasjonować pojedynkiem piłkarskim pomiędzy wspólną reprezentacją Radia 1030 z Jackiem Zielińskim i ekipą Radia WPNA 1490 AM pod wodzą Sławka Budzika z ekipą reprezentującą Jezuicki Ośrodek Milenijny. Na inaugurację spotkań dziennikarsko — duszpasterskich duchowni okazali się lepsi pokonując radiowców 3:0. Drużyny zapowiedziały rewanż podczas pikniku radia WNVR 1030 AM, który również odbędzie się w Yorkville. Równolegle z meczem piłkarskim odbywały się zawody w siatkówce prowadzone przez prezesa Zrzeszenia byłych Absolwentów warszawskiej AWF.

Równolegle z zawodami sportowymi dla dorosłych odbywały się wyścigi rowerowe dla dzieci oraz letnia szkoła plastyczna dla milusińskich prowadzona przez Elżbietę Cimochowicz. Największą frajdę dzieciom sprawiła jednak możliwość skorzystania z przejażdżki zabytkowymi samochodami wojskowymi z okresu II wojny światowej, które prowadzili członkowie Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej, dowodzonego przez Andrzeja Lisowskiego. Na chętnych do skorzystania z przejażdżki nie narzekał zaprzęg konny. Każdy, kto odwiedził stoisko Stowarzyszenia, z apetytem zjadał porcję wojskowej grochówki.

Na terenie festiwalu pojawiła się blisko dwudziestoosobowa grupa motocyklistów z Klubu „Sokół” z prezeską Magdą Huk „Dziką”. Fani turystyki na dwóch kółkach przygotowali pokaz filmu o udziale swoich przedstawicieli w Rajdzie Katyńskim.

Nad zaspokojeniem apetytów uczestników festynu obok ośrodkowej jadłodajni i kuchni polowej Stowarzyszenia Historycznego czuwali pracownicy baru „Filonek”. Było chłodne piwo od Stawskiego i inne specjały.

Kogo nie interesowały występy artystyczne lub rywalizacja sportowa mógł udać się na stoiska turystyczne, malarskie, jubilerskie, lekarskie, księgarskie, odzieżowe i inne, aby skorzystać z oferowanych usług i promocji.

– Jestem bardzo zadowolony z przebiegu całego festiwalu – podsumował imprezę prezes Kazimierz Chlebek. – Nie byłaby ona możliwa, gdyby nie zaangażowanie ponad dwudziestoosobowej grupy wolontariuszy, na czele z panią Stanisławą Rawicką. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim sponsorom, którzy wsparli nasz festiwal. Szczególnie serdecznie pragnę podziękować właścicielce „Gilmartu” za samoistne zainteresowanie naszą imprezą i przekazanie talerzy ze smacznymi przekąskami – podkreślił pan Kazimierz.
Organizatorzy cieszą się z osiągnięt
ego wyniku organizacyjnego i finansowego, który pozwoli na podreperowanie kongresowego budżetu i zapewniają, że za rok będzie jeszcze lepiej.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/
NEWSRP.com

REKLAMA

2091298992 views

REKLAMA

2091299291 views

REKLAMA

2093095752 views

REKLAMA

2091299574 views

REKLAMA

2091299720 views

REKLAMA

2091299864 views