0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Bal Amarantowy

-

17 lutego w pięknej sali balowej Hilton Chicago Hotel odbędzie się doroczny, już 68. Bal Amarantowy Legionu Młodych Polek, gdzie ukłoni się zgromadzonym gościom 8 młodych debiutantek, Amerykanek polskiego pochodzenia.

Dziewczęta przygotowują się do tego wyjątkowego wieczoru od siedmiu tygodni. Pod bacznym okiem choreografa, p. Ryszarda Owsianego ćwiczą ze swoimi ojcami walca oraz sam ukłon, który, podobny do ukłonu dworskiego, nie jest wcale łatwy do wykonania, a tym bardziej w długiej do ziemi sukni, trzymając wielki bukiet róż. Oprócz tego, w ramach swojego udziału w balu debiutantki i ich rodziny zbierają ogłoszenia do pamiętnika balu, dochód z którego jest przeznaczony na szeroką pracę charytatywną Legionu.

Tegoroczne debiutantki to dziewczęta o szerokich zainteresowaniach, które zdobywają w szkole świetne stopnie i wybierają się na wyższe studia. Znajdują również czas, by należeć do najróżniejszych klubów szkolnych i parafialnych, pracować społecznie, a często też i zarobkowo. Cztery z nich zostały wybrane do National Honor Society, prestiżowej krajowej organizacji dla najlepszych uczniów. Należą do rodzin, które pielęgnują polskie tradycje, nawet gdy nie mówią językiem swoich przodków. Dwie z nich należą do polskiego harcerstwa, a dwie do Boys Scouts of America, gdzie mają odpowiedzialne funkcje jako drużynowe i przyboczne. Trzy kontynuuje tradycje debiutów swoich matek, inne swoich sióstr czy kuzynek. Trzy mówią po polsku i chodziły do polskiej szkoły sobotniej. Wszystkie mają plany na przyszłość, wiedzą, że już wkrótce będą na wyższych studiach. Są wyjątkową grupą dziewcząt.

Debiuty na Balu Amarantowym należą do tradycji rodzinnych Kimberly Boyle, bo debiutantką była jej mama, jej ciocia i jej siostra Megan, a na tegorocznym balu debiutuje też jej kuzynka. Ona sama jest w tej chwili w czwartej klasie w Barrington High School, gdzie jej ulubionym przedmiotem są nauki ścisłe. Bardzo lubi pływać, jest ratowniczką wodną, gra w lacrosse w szkolnej drużynie. Jest wędrowniczką (Venture scout) w Boys Scouts of America. Na podstawie swoich dobrych szkolnych ocen została wybrana do German National Honor Society. Jej rodzicami są państwo Kathleen i John Boyle, a dziadkami państwo Dorothy i Paul Spiewak. Dwa lata temu z przyjaciółką, też debiutantką, pojechała do Polski, by poznać krewnych swego dziadka, co było dla niej wielkim przeżyciem. Kimberly będzie studiować biologię morza na Hawaii Pacific University.

Diana Ciepiela w tym roku ukończy szkołę średnią Resurrection High School i ubiega się o przyjęcie na wybrany uniwersytet. Jest zapaloną sportsmenką, gra w piłkę nożną i tenisa oraz zacięcie pływa. W szkole, na podstawie głosowania wśród uczennic, 4 razy zdobyła tytuł „Sportsmenki roku”. Od małego dziecka należy do harcerstwa i od jesieni prowadzi drużynę harcerek w Chicago. Należy również do Harcerskiego Zespołu Tańca „Lechici”, gdzie nauczyła się świetnie tańczyć polskie tańce ludowe i narodowe. Zdała maturę polskiej szkoły sobotniej im. Maksymiliana Kolbego. Jest dumna ze swego polskiego pochodzenia i stara się o nim uświadamiać swoje otoczenie. Jest córką państwa Barbary i Wiesława Ciepielów i wnuczką pani Barbary Ciepieli, byłej prezeski Legionu, która zachęciła ją do wzięcia udziału w balu.

Matka Anusi Dickow była debiutantką Balu Amarantowego i Anusia od lat marzyła o tym, by też zostać debiutantką. Jest córką państwa Ewy i Johna Dickow i wnuczką byłej prezeski Legionu, pani Lusi Buckiej. Chodzi do szkoły Carmel Catholic High School, gdzie jest wzorową uczennicą trzeciej klasy i należy do organizacji szkolnych Service Club, Mu Alpha Theta Mathematics Society i Ambassadorąs Club. śpiewa w chórze szkolnym i kościelnym. Bardzo lubi grać na pianinie i brać udział w szkolnym teatrze. W parafii służy jako lektorka w czasie mszy świętych. W 2005 roku pojechała z grupą parafialną do Kolonii na światowy Dzień Młodzieży i przy okazji zwiedziła Brukselę, Luxemburg i Paryż. Była też w Polsce, gdzie poznała kraj i krewnych swojej matki. Zdobyła szereg nagród, takich jak American Legion Award, National Latin Exam Award (nagroda Cum Laude) i Academic Achievement Award. Została wybrana do National Honor Society. Wybiera się oczywiście na wyższe studia, ale jeszcze się nie zdecydowała na jaki kierunek.

Stephanie Domagalski, córka państwa Catherine i Johna Domagalskich, jest uczennicą trzeciej klasy w Dundee Crown High School, gdzie zdobyła szereg nagród za dobrą naukę. Należy do organizacji uczniowskich BETA Club, który zrzesza wolontariuszy, do Art Club i do samorządu szkolnego. Na podstawie swoich stopni została wybrana do National Honor Society. Gra zawzięcie w tenisa i należy do oficjalnej szkolnej drużyny tenisowej. Udziela się społecznie jako członkini Student Mentor Program, była opiekunką obozu letniego oraz pracowała jako wolontariuszka w domu spokojnej starości. Lubi malować obrazy i grać na fortepianie. Część swego wolnego czasu poświęca na prowadzenie pamiątkowych albumów. Była raz w Polsce w odwiedzinach u swoich dziadków i od tej pory chce podróżować i poznawać inne kraje.

Agnieszka Machaj jest córką państwa Elżbiety i Tadeusza Machajów. Namówiła ją do debiutu jej przyjaciółkadebiutantka, z którą chodzi do czwartej klasy Barrington High School. Jest wzorową uczennicą, każdego semestra jest wyróżniana za osiągnięte dobre stopnie i niedługo zostanie członkinią National Honor Society. Na uniwersytecie chce wpierw studiować psychologię, a potem medycynę. Uprawia różne sporty. Gra w wolanta i siatkówkę, już czwarty rok jest członkinią szkolnej drużyny pływackiej. Należy do Boys Scouts of America gdzie jest drużynową drużyny wędrowniczek i wędrowników (Venture scouts). Pracuje społecznie w Szpitalu Alexian Brothers i w swojej parafii.

Barbara Mossakowski jako debiutantka podąża śladem swojej siostry Katarzyny, która kilka lat temu debiutowała na Balu Amarantowym. Barbara jest w ostatniej klasie w Lane Technical High School. Na jesieni wybiera się na studia fizykoterapii. Uczy się bardzo dobrze, a mimo to znajduje czas na najróżniejsze pozaszkolne zajęcia. Bierze udział w szkolnych przedstawieniach teatralnych i jest prezeską Orkiestry Szkolnej. Gra na altówce, pianinie i gitarze i od 6 lat śpiewa w chórze parafialnym Bazyliki św. Jacka. Potrafi rozmówić się z głuchoniemymi używając American Sign Language. Należy do Hellenic Club, French Club i do Samorządu Szkolnego. Barbara jest córką państwa Danuty i Ryszarda Mossakowskich i to jej rodzice zapisali ją w wieku przedszkolnym do harcerstwa. Była zuchem i harcerką, a teraz jest przyboczną gromady zuchów. Ukończyła z wyróżnieniem osiem klas polskiej szkoły sobotniej im. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bardzo lubi podróże, była już w 15 stanach USA, w Kanadzie i w Polsce.

Laura Poczatek jest córką państwa Lydii i Franka Poczatek. W tym roku ukończy Wheaton Warrenville South High School i na jesieni rozpocznie studia dziennikarskie na University of Iowa. Chce zostać dziennikarką lub pisarką, a teraz pracuje w redakcji gazetki szkolnej. W szkole należy do Speech Team, gdzie bierze udział w konkursach oratorskich. Bierze udział w przedstawieniach szkolnych. Lubi oglądać mecze siatkówki i amerykańskiego futbolu. W wolnych chwilach pisze nowele i dużo czyta. Jako wolontariuszka pracowała w czasie letniego obozu prowadzonego przez jej kościół i ciągle udziela się w Key Club. Swój debiut uważa za kontynuację tradycji rodzinnej: 5 kuzynek już debiutowało na Balu Amarantowym.

Debiut na Balu Amarantowym należy do tradycji rodzinnych, które kontynuuje Jessica Spiewak. Jej ciocia i kilka kuzynek było debiutantkami, a w tym roku debiutuje też jej kuzynka. Jessica jest córką państwa Dawn i Phillipa Spiewaków i wnuczką państwa Dorothy i Paula Spiewaków. Ona sama jest wzorową uczennicą Glenbard North High School. Na podstawie swoich dobrych stopni została wybrana do National Honor Society i do Mu Alpha Theta (Math Honors). Na jesieni zacznie uczęszczać na wykłady z biochemii na University of Notre Dame. W szkole należy do reprezentacyjnej drużyny tenisowej. Oprócz tego należy do Aspire Dance Company, gdzie tańczy balet, jazz i stepowanie oraz pomaga nauczycielom uczyć innych.

Debiutanki przedstawi zebranym na balu gościom Mistrz Ceremonii, p. Wallace Ozog, prezes Zjednoczenia Polskiego RzymskoKatolickiego i Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Muzeum w Ameryce. Pochodzi ze stanu Michigan, gdzie ukończył studia i przez 32 lata pracował zawodowo. Pracuje społecznie w wielu organizacjach, m.in. jako wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Michigan. Małżonka jego Joann walnie wspomaga wszelkie jego poczynania, a od 8 lat jest niezmiernie aktywną wolontariuszką w Muzeum Polskim. P. W. Ozog został wyróżniony przez Polish American Cogress Illinois Division w 2006 r. gdy otrzymał Heritage Award. Prymas Polski przyznał mu Złoty Medal za pracę na rzecz wiary katolickiej, a Prezydent Rzeczpospolitej odznaczył go Krzyżem Zasługi. Mistrz Ceremonii pochodzi z rodziny polskich emigrantów i od swej młodości jest związany z polonijnymi organizacjami. Popiera młodzież i ich organizacje i dlatego zgodził się przewodniczyć tegorocznemu Balowi Amarantowemu.

Nad tym by zebrani goście, debiutantki i ich rodziny dobrze się bawili pracuje od sześciu miesięcy cały sztab członkiń Legionu Młodych Polek. Przewodzą im p. Lucille Gutowski, prezeska Legionu, i p. Veronica Folak, przewodnicząca balu. Pani Veronica Folak sama była debiutantką i dobrze pamięta jak wielkie to jest przeżycie i jak wiele jest z nim przygotowań. Jest zawodową mistrzynią kuchni po studiach i prowadzi swoją restaurację w dawnej polskiej dzielnicy Bucktown. Ona sama, debiutując, szła w ślady swojej matki, Sandry i jej 2 sióstr oraz swojej kuzynki. Z zamiłowania udziela się w Legionie od wielu lat, pielęgnując tradycje rodzinne.

Prezeska p. Lucille Gutowski urodziła się w Stanach Zjednoczonych. Jej dziadkowie przyjechali z Polski i osiedlili się w polskiej dzielnicy niedaleko Trójkąta Polonijnego. Pani Lucille ukończyła DePaul University, jest żoną p. Donalda Gutowskiego i matką czterech dorosłych córek, z których dwie były debiutantkami. W 1980 roku poznała Polskę. Około 20 lat temu z ramienia swojej parafii została członkinią Archidocesan Pastoral Council i kiedy zmarł Kardynał Józef Bernardin jako reprezentantka Polonii niosła jego trumnę w obrzędach pogrzebowych. Jak wspomina, było to dla niej ogromne i niezapomniane przeżycie. Rodzina jej męża też jest silnie związana z Legionem, gdyż jego ciocia była członkinią pierwszego zarządu Legionu prawie 70 lat temu i organizatorką pierwszego debiutu na Balu Amarantowym, m.in. swojej córki. Więc p. Lucille też pielęgnuje tradycje rodzinne.

Tak się składa, że tegoroczny bal jest powtórzeniem tradycji debiutów rodzinnych dla niektórych debiutantek, a dla reszty może będzie początkiem takiej tradycji. Zainteresowani tradycją czytelnicy mogą uzyskać więcej informacji i zamówić bilety telefonując pod nr tel. (312) 3713069.
Za Komitet
Organizacyjny
Kinga Rzyska

REKLAMA

2091276596 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091276900 views

REKLAMA

2093073360 views

REKLAMA

2091277183 views

REKLAMA

2091277333 views

REKLAMA

2091277477 views