W KPA jest dialog i współpraca

Rozmowa z prezesem KPA Franciszkiem Spulą


Panie prezesie w dniach 17–19 maja w hotelu Hyatt Regency O´Hare w Rosemont koło Chicago odbył się zjazd Rady Dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej. Jakie kwestie były omawiane na forum najważniejszego gremium w strukturze KPA?

 

– Debatowane były sprawy ważne dla Polonii i Polski, a wśród nich sprawa włączenia Polski do programu bezwizowego, śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej i wykluczenia telewizji TRWAM z multipleksu. Obrady sfinalizowało uchwalenie sześciu rezolucji, których treść udostępniliśmy na witrynie internetowej KPA oraz w dziejszym wydaniu Dziennika Związkowego. Podsumowanie obrad zawiera także oficjalny komunikat prasowy KPA, który też został zamieszczony w dziejszym numerze.

 

Jak ocenia pan rezultaty obrad?

 

– Bardzo pozytywnie. W krótkim czasie zrobiliśmy bardzo wiele.

 

W jakiej atmosferze odbywało się spotkanie?

– Wzajemnego szacunku. Bez żadnych nieprzyjemnych komentarzy i złośliwości. Po prostu ścierały się różne poglądy i opinie. Wbrew temu, co podają niektóre przekazy medialne, była to spokojna i kulturalna wymiana zdań. I choć momentami była bardzo emocjonalna, to jednak potrafiliśmy osiągnąć kompromis i wypracować wspólne stanowisko.

 

Czy obrady obserwowali akredytowani dziennikarze?

– Nie. Obrady miały charakter zamkniety, dlatego niepokojące są nierzetelne przekazy medialne, które podają nieprawdziwe i niesprawdzone informacje. Czynią wiele szkody w społeczeństwie polonijnym.

 

Niektóre z doniesień medialnych mówią o „rozłamie w Kongresie Polonii Amerykańskiej”…

– Nie ma żadnego rozłamu. Jest dialog i współpraca, której celem jest dobro polskiej społeczności.

 

Skąd się biorą pogłoski o rozłamie?

 

– Niestety, wydaje mi się, że są wśród Polonii jednostki, którym zależy na osłabieniu pozycji KPA.

 

Jednym z priorytetów KPA jest doprowadzenie do sfinalizowania długoletnich starań o dopuszczenie Polski do programu bezwizowego. Na jakim etapie są prace związane z tą inicjatywą?

– Kongres Polonii Amerykańskiej zabiega o życzliwość tych senatorów i kongresmanów, którzy jeszcze nie poparli dwóch projektów ustawodawczych, pozwalających na zniesienie wiz w Polsce. Nie wiemy jeszcze, czy włączenie Polski do ruchu bezwizowego popiera republikański kandydat na prezydenta Mitt Romney. Kontaktowaliśmy się już w tej sprawie z jego kampnią wyborczą, ale do tej pory nie odpowiedzieli nam. Prezydent Barack Obama już od dawna deklaruje swoje poparcie dla obydwu inicjatyw ustawodawczych.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała:

Alicja Otap

Categories: Wywiady

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*