Przygotowania LOT-u do sezonu letniego – rozmowa z dyrektorem LOT-u na kontynent amerykański, Sławomirem Noszczakiem

(Korespondencja z Nowego Jorku)
– Jaką ofertę przygotował w tym roku LOT dla pasażera polonijnego?
Obecnie LOT oferuje pomiędzy USA a Polską 14 rejsów w tygodniu – z tego 7 z Chicago oraz 7 z Nowego Jorku. Najbardziej popularny jest oczywiście letni sezon przewozowy. W lecie tego roku planujemy wykonać nasz plan przelotów w wersji optymalnej.
LOT, jako jedyny przewoźnik będzie oferował najbardziej dogodne, bezpośrednie połączenie dla pasażerów podróżujących pomiędzy USA a Polską. W szczycie letniego sezonu przewozowego planujemy zwiększenie ilości rejsów do 34 tygodniowo, w tym 16 rejsów z Chicago oraz aż 18 rejsów z Nowego Jorku, z dwóch portów JFK oraz Newark.
Posiadamy również bardzo dobrą ofertę przewozową dla pasażerów z innych rejonów Stanów Zjednoczonych, którzy korzystają z połączeń dolotowych naszych partnerów code-share, a następnie przesiadają się na LOT na lotniskach JFK w Nowym Jorku oraz O’Hare w Chicago.
Program połączeń LOT-u w roku 2009 nie będzie wiele odbiegał od tego oferowanego w 2008 r. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, kiedy z uwagi na kryzys ekonomiczny większość przewoźników w sposób znaczny redukuje ilość połączeń pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Europą.
Zapewniam, że zaplanowany program przewozowy będzie realizowany w 100% i LOT w szczególności zadba o właściwy serwis, regularność i punktualność tych połączeń.
– Czy LOT otrzyma w najbliższym czasie najnowocześniejsze samoloty?
Należy tylko wyrazić żal, iż polski przewoźnik nie otrzymał jeszcze nowoczesnych Boeingów typu „Dreamliner”. Od dawna liczyliśmy, że w lecie 2009 będziemy już „latać na Dreamlinerach”, co dodatkowo podniosłoby komfort podróży LOT-em do Polski. Niestety, z uwagi na kolejne opoźnienie w ich produkcji, na ich dostawę będzie trzeba jeszcze zaczekać. Zapewniam, że warto…
LOT będzie pierwszym europejskim przewoźnikiem, który otrzyma te najnowocześniejsze samoloty. Zgodnie z aktualną informacją z Boeinga, pierwsze egzemplarze powinny zostać dostarczone do LOT w drugiej połowie 2010 roku. Wprowadzenie do eksploatacji tych samolotów pozwoli z całą pewnością na uatrakcyjnienie i zwiększenie oferty przewozowej LOT-u pomiędzy USA a Polską.
W okresie letnim tego roku, oprócz regularnych już połączeń między Nowym Jorkiem a Warszawą oraz Chicago a Warszawą i Krakowem, LOT planuje wznowienie połączeń z Rzeszowem (JFK oraz Newark) oraz Krakowem (Newark).
Dbamy o to, aby nasza oferta przewozowa oraz oferowany serwis był na najwyższym poziomie i spełniał oczekiwania pasażerów. Musimy pamiętać, że cena LOT-u, której wysokość jest bardzo podobna do cen konkurencji, oferuje dla klienta więcej korzyści tzw. „value for money”. Polski pasażer podróżuje bowiem bezpośrednio LOT-em, oszczędzając zarówno czas, jak i pieniądze, które musiałby stracić oczekując na lotniskach tranzytowych, lecąc z przesiadką.
– Od 2003 r. LOT należy do sojuszu STAR Alliance. Jakie są podstawowe zalety tego programu dla pasażerów często podróżujących?
Udział LOT-u w największym i najszybciej rozwijającym się aliansie lotniczym STAR powoduje przyjmowanie coraz nowocześniejszych rozwiązań w zakresie oferowanego produktu oraz stwarza możliwości dostępu do światowej siatki połączeń po atrakcyjnych cenach. Pasażerowie często podróżujący mają możliwość korzystania z programów lojalnościowych „Frequent Flyer”.
LOT oferuje taki program o nazwie „Miles & More”. Członkowie programu zbierają punkty, które następnie mogą wymienić na bezpłatne przeloty lub inne atrakcyjne nagrody. Szczegóły programu dostępne są przy odprawie, a także na stronie internetowej www.lot.com
– W tym roku LOT obchodzi jubileusz 80-lecia istnienia firmy. Czy mógłby pan krótko przypomnieć wejście narodowego przewoźnika na rynek amerykański?
2 stycznia 1929 roku linie lotnicze LOT wykonały pierwszy rejs na trasie Warszawa – Katowice – Kraków, inaugurując tym samym działalność firmy. Plany uruchomienia połączeń transatlantyckich istnialy już przed wojną, jednakże wybuch wojny znacznie opóźnił ten proces.
Pierwsze długodystansowe samoloty Il-62, dostarczone dla LOT w 1972 r. stały się podstawą do uruchomienia połączeń transatlantyckich. Już wówczas zainugarowano połączenia pomiędzy Warszawą a Chicago. Następnie w roku 1973 uruchomiono połączenia pomiędzy Warszawą a Nowym Jorkiem. Rejsy odbywały się regularnie aż do ogłoszenia w Polsce stanu wojennego, kiedy to zostały zawieszone wszystkie połączenia lotnicze z Polską.
Połączenia lotnicze z Warszawy do Chicago wznowiono 19 maja 1984r. Od roku 1989 rozpoczęliśmy sukcesywną wymianę samolotów na Boeingi 767. Następnie w roku 1998 uruchomiliśmy stałe bezpośrednie połączenia Kraków-Chicago. LOT jest trzecią najstarszą linią w Europie oraz szóstą na świecie, która w przeciągu swojej działalności zatrzymała swoją nazwę oraz logo.
Jesteśmy jedynym przewoźnikiem, który mając na uwadze potrzeby Polonii – utrzymał bezpośrednie połączenia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską.
– LOT dzisiaj – z jakich udogodnień mogą obecnie korzystać pasażerowie podróżujący do Polski ze Stanów Zjednoczonych?
LOT jest jedynym przewoźnikiem, który oferuje bezpośrednie połączenia do Polski. Posiadamy doskonale rozwiniętą siatkę połączeń pomiędzy Warszawą a innymi miastami w Polsce. W sezonie letnim oferujemy dziennie aż 9 połączeń z Gdańskiem, 8 z Wrocławiem, 6 z Krakowem, 5 z Poznaniem oraz 3 z Rzeszowem, a także połączenia z Katowicami. Flotę do obsługi rejsów krajowych powiększamy o nowoczesne samoloty typu Embraer.
Transfer w Warszawie jest bardzo łatwy i przyjazny dla pasażera. Nowy, przestrzenny i wygodny terminal uprzyjemnia ewentualny okres oczekiwania na połączenia krajowe.
W roku 2008 LOT przewiózł łącznie prawie 4 mln pasażerow. Dziennie oferujemy około 230 rejsów do 48 destynacji na świecie. W ostatnim okresie rozbudowaliśmy centrum sprzedaży i rezerwacji, czynne 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, pod dotychczasowym numerem tel. 212-789-0970. Można tam uzyskać wszelkie informacje dotyczące przelotu, dokonać rezerwacji oraz zakupu biletu lotniczego.
Dla wygody pasażerów uruchomiona została również automatyczna informacja o przylotach i odlotach w danym dniu – 212-789-0960. LOT oferuje możliwość zakupu biletu przez internet na swej stronie www.lot.com Można tam znaleźć wiele promocyjnych ofert specjalnych na przeloty do miast w Polsce i Europie, obsługiwanych przez LOT.
Zapraszamy również Państwa do zarejestrowania się w serwisie www.lot.com/rejestracja, gdzie na kolejnych stronach należy wpisać swoje dane. Dzięki temu za pomocą e-maili osoby zarejestrowane na bieżąco otrzymują informacje o najnowszych specjalnych ofertach LOT-u.
– Dziękujemy panu za rozmowę.
Rozmawiał:
Janusz Kopeć

Categories: Wywiady

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*