Polacy mogą osiedlać się w Kanadzie – zapewnia adwokat Richard Boraks, reprezentujący "Worker Canada" w Toronto

Polacy już od wielu lat mają bardzo pozytywny obraz Kanady. Panuje jednak przekonanie, że trudno jest otrzymać w Kanadzie pobyt stały i stać się legalnym obywatelem tego kraju.

W marcu 2008 roku większość Polaków zignorowała fakt, że Kanada zniosła konieczność posiadania wiz dla obywateli polskich. 28 listopada 2008 roku rząd kanadyjski wydał oświadczenie, że nie obniży liczby wydawanych wiz pracowniczych, pomimo trudnej ekonomicznie sytuacji na całym świecie. Oświadczenie to Polacy przyjęli z niedowierzaniem i właściwie przeszło to bez echa wsród polskiej społeczności. Większość Polaków po prostu nie uwierzyła w jakąkolwiek szansę osiedlenia się w Kanadzie.

W związku z powrotem dużej liczby Polaków z Zachodniej Europy do Polski, wiele osób poważnie myśli jednak o emigracji do Kanady.
Zadaliśmy więc pytania adwokatowi Ryszardowi Boraks z “Worker Canada” Toronto, w celu naświetlenia obecnych faktów dotyczących emigracji do Kanady.

Firma ta, pod kierunkiem znanego prawnika emigracyjnego, pana Ryszarda Boraksa, na przestrzeni ostatnich 35 lat pomogła tysiącom polskich rodzin przesiedlić się lub pozostać w Kanadzie.
– Dlaczego Polacy nie mogą uwierzyć, że Kanada jest przygotowana na rozpatrywanie podań o wizę pracowniczą w czasach, kiedy tak wiele krajów coraz bardziej utrudnia otrzymanie wizy pracowniczej czy prawa stałego pobytu?
Powodów jest wiele.
Po pierwsze: jeszcze w czasach kiedy światowa ekonomia miała się dobrze, Polacy byli bardziej zainteresowani emigracją do krajów Europy Zachodniej (z powodu odległości od Polski), niż do Kanady.
Po drugie: do marca 2008 roku Kanada wymagała od polskich obywateli wiz, przy wjeździe do Kanady, dlatego też nie było zwyczajem Polaków przyjeżdżać do Kanady w celu zorientowania się, czy im się tu spodoba.
Po trzecie: podczas gdy takie grupy narodowościowe jak Hindusi czy Chińczycy zagłębiali się, aby poznać kanadyjskie wymogi procesu imigracyjnego, Polacy nigdy nie zrobili żadnego wysiłku w celu poznania kanadyjskich praw czy systemu imigracyjnego. Większość Polaków opierała swoją wiedzę o emigracji do Kanady na historyjkach o specjalnych programach, sponsorujących imigrantów w czasach, gdy w Polsce panował komunizm, jak również o fałszywych związkach małżeńskich, czy statusach uchodźców w latach 1991-2007.
– Ta odpowiedź jednak tylko ogólnie wyjaśnia sytuację, podczas gdy fakty pokazują, że cały świat ma ogromne, ekonomiczne problemy. Większość krajów wyrzuca polskich pracowników, dlaczego więc ktokolwiek ma wierzyć, że w Kanadzie jest inaczej?
Ponieważ Kanada jest zupełnie inna, zawsze była inna i zawsze taką pozostanie. Kanada jest krajem patrzącym jednym okiem na dzisiejsze problemy, a drugim na jutrzejsze możliwości, jakie się tworzą. W listopadzie 2008 roku Kanadyjskie Ministerstwo Imigracyjne otwarcie ogłosiło (www.cic.gc.ca), że nie ma zamiaru ignorować dzisiejszych problemów ekonomicznych, ale również nie może przymykać oczu na potrzebę znalezienia 100 tys. nowych wykwalifikowanych pracowników, którzy będą potrzebni w przyszłości. Kanada nie obniżyła więc liczby przyjęć wykwalifikowanych pracowników. Co więcej, Ottawa właśnie ogłosiła nowe zasady, które mają ułatwić wykwalifikowanym pracownikom otrzymanie stałego pobytu w Kanadzie.
– Ale jaki sens ma sprowadzanie nowych pracowników do Kanady, kiedy z każdym dniem rośnie w tym kraju bezrobocie?
Kanada ma bardzo złożony proces kwalifikacyjny, który orzeka, jacy pracownicy są w danym momencie potrzebni.Ten proces jest wyjaśniony na stronie: www.hr@sdc.gc.ca.Należy pamiętać, że imigracja kanadyjska to nie jest biznes, zajmujący się hurtowym naborem, co spowodowałoby napływ pracowników w okresie dobrej ekonomii, a ich ucieczkę z kraju, gdy czasy są ciężkie. Kanada spogląda indywidualnie na każdego potencjalnego pracownika.
Prawo zachęca pracowników do osiedlenia się w Kanadzie, a nie do zarobienia pieniędzy i powrotu do kraju. Osiedlenie się tutaj oznacza, że emigranci będą czerpać korzyści w latach dobrej ekonomii, jak również znosić niewygody razem z resztą społeczności, kiedy nadejdą ciężkie czasy.
– Czy rzeczywiście jest to jakiś skuteczny proces, czy to tylko teoria?
Proces jest bardzo skuteczny. Nasze biuro „Worker Canada” ma wielu klientów spośród pracowników europejskich (włącznie z Polakami), którzy w dzisiejszych czasach otrzymują kontrakty na pracę, pozwolenia na pracę oraz prawo stałego pobytu w Kanadzie.
Dla przykładu podam, że jest około 30 zawodów, na które jest zapotrzebowanie w Kanadzie. Powoduje to, że można składać o stały pobyt, nie mając jeszcze umowy z potencjalnym pracodawcą.Poza tymi 30 zawodami, jest jeszcze lista zawodów znacznie poszerzona, z którą można się zapoznać na stronie: www.hr@sdc.gc.ca.
Kanada dzieli ponad 30 tys. zawodów na 520 grup, a lista ta jest używana po to, aby stwierdzić, dla których grup zawodowych należy przyznać pozwolenia na pracę oraz stały pobyt pod warunkiem, że starający się ma konkretną ofertę pracy.
– Słyszeliśmy o przypadkach, że Polacy wjeżdżający do Kanady byli natychmiast kierowani z powrotem do Polski i nawet nie mieli okazji wyjść poza granicę portu lotniczego. Jak ci ludzie mają szukać pracy, skoro nie dano im nawet szansy wjazdu do kraju?
Oto fakty, które powinny wyjaśnić te wątpliwości. Nowe prawo kanadyjskie mówi, że nie ma potrzeby kłamać na lotnisku. Jeżeli osoba przyjeżdża w celu odbycia rozmowy kwalifikacyjnej lub też ma w kieszeni pieniądze oraz plan na znalezienie legalnego zatrudnienia, z myślą o złożeniu pozwolenia na pracę – wtedy nie ma problemu.
Niestety, wiele osób bez żadnego zabezpieczenia finansowego ląduje w Kanadzie, popełniając dwa podstawowe błędy:
1) Kłamią, że są turystami, którzy przyjechali zobaczyć Niagarę.
2) Mówią otwarcie, że przyjechali do pracy, ale nie wiedzą nic o legalnym procesie otrzymania pozwolenia na pracę.
Urzędnicy imigracyjni są bezlitośni w stosunku do tych, którzy mają zamiar nadużywać prawa, jeśli chodzi o pracę w Kanadzie oraz uchylać się od płacenia podatków. Nie ma powodu, aby uczciwy, przygotowany odpowiednio pracownik musiał się obawiać odmowy wjazdu do Kanady.
– Czy wykwalifikowani pracownicy mają jakiekolwiek pierwszeństwo przy rozpatrywaniu podania?
28 listopada 2008 roku Kanada wydała oficjalne oświadczenie, że pracownicy posiadający wymagane kwalifikacje mają pierwszeństwo w przyznawaniu pozwoleń na legalną pracę. Wcale nie inwestorzy, biznesmeni czy nawet uchodźcy. Rząd kanadyjski martwi się, że społeczeństwo Kanady starzeje się i będą w pewnych zawodach braki. Te braki trzeba po prostu uzupełniać, a kryzys ekonomiczny nie zmienia tutaj absolutnie nic.
– Jak to więc się dzieje, że wielu Polaków parę lat temu opuściło Kanadę z powodu braku określonych zasad dla tych, którzy byli chętni pozostać?
Dokładnie tak było. Właśnie dlatego przez ostatnie dwa lata kanadyjski rząd wprowadzał nowe prawa oraz udoskonalał stare, aby taka sytuacja nie powtórzyła się. W ciągu ostatnich dwóch lat, „Worker Canada” pośredniczyło w otrzymaniu pozwoleń na pracę oraz stałego pobytu dla wielu Europejczyków, w tym także Polaków.
– Czy jednak większość tych nowych praw nie wymaga od starających się o wjazd do Kanady zagwarantowanej pracy, zanim zostanie przyznane pozwolenie na wjazd do kraju, nawet jako odwiedzający? Jak więc znaleźć tę pracę?
Niektóre zawody nie muszą mieć zagwarantowanej pracy w momencie przekraczania granicy, ale w większości przypadków jest to wymagane. Zanim jednak chętni do przyjazdu rozpoczną obsesyjnie szukać pracodawcy, który zagwarantuje im pracę w Kanadzie, muszą sobie zadać następujące pytanie: czy s
ą zainteresowani emigracją do Kanady?
Praca dla chętnego zawsze się znajdzie. Z naszego doświadczenia wynika,że wielu klientów ma zbyt mało cierpliwości w poszukiwaniu pracy, w oczekiwaniu na otrzymanie pozwolenia, czy na dotrwanie do końca całego procesu emigracyjnego.
Najważniejsze jest zrozumienie, że Kanada nie chce ani nie potrzebuje tymczasowych pracowników, którzy są zainteresowani tylko pozwoleniem na legalną pracę. Mówiąc wprost: Kanada nie jest krajem poszukującym tymczasowych pracowników, ale jest krajem dla emigrantów i Kanada poszukuje nowych emigrantów. Dlatego proces emigracyjny trwa długo, a rząd kanadyjski wprowadza opóźnienia administracyjne, aby pracownik udowodnił, że naprawdę zależy mu na Kanadzie, a nie na chwilowej pracy.
– Jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy tymczasowym pracownikiem, a osobą, która chce zostać emigrantem? Dlaczego to jest takie istotne?
Kanada jest krajem spokojnym, wszyscy mieszkańcy tego kraju mają równe szanse dla siebie i swoich dzieci. Tymczasowi pracownicy natomiast nastawieni są wyłącznie na zarobienie jak największej ilości pieniędzy bez płacenia podatków. Chcą oni tylko wykorzystać system i wyjechać, nie chcą być ani dobrym sąsiadem, ani obywatelem.
– To jasne, ale jak wobec tego osoby zainteresowane emigracją do Kanady mają znaleźć pracę w tym kraju?
Dla osób z Polski, które spełnią odpowiednie wymagania, jesteśmy w stanie zorganizować rozmowy kwalifikacyjne z poważnymi, odpowiedzialnymi pracodawcami.
Nic nie zastąpi spotkania twarzą w twarz z pracodawcą. Nie ma w Kanadzie takiego zwyczaju, aby ktoś otrzymał zatrudnienie bez uprzedniego spotkania się z osobą zainteresowaną zatrudnieniem go. Tylko znikoma część pracowników jest zatrudniona za pośrednictwem agencji.Jeśli chodzi o pracowników z USA, mogą oni skorzystać z tej samej opcji wjeżdżając z Polski do Kanady lub szukać pracodawcy przez rodzinę lub znajomych.
– Czy jeżeli pracodawca zaoferuje pracę, to można natychmiast tę pracę rozpocząć?
Załatwianie pozwolenia na pracę może się odbyć zarówno w Kanadzie, jak i w biurze konsularnym w Warszawie, proces trwa około 4 miesięcy.
– Czy rodzina pracującego w Kanadzie może przyjechać (włącznie z dziećmi) do Kanady?
Jak najbardziej, żona lub mąż mogą otrzymać pozwolenie na pracę ($150), natomiast dzieci specjalne wizy ($125).
– Jak długo są ważne takie pozwolenia?
Początkowo pozwolenia są przyznawane na okres od jednego roku do dwóch lat.Rząd niechętnie przedłuża pozwolenia na okres powyżej trzech lat.
– Dlaczego?
Jak to już wcześniej wyjaśnialiśmy, rząd potrzebuje imigrantów, a nie tymczasowych pracowników. Jeżeli pracownik nie zdecydował się na imigrację do Kanady po dwóch latach, to lepiej jest dla kraju, aby go opuścił.
– A co się dzieje, kiedy rodzina zdecyduje się na ubieganie o stały pobyt?
O to właśnie wszystkim chodzi. Obecnie mamy 5 programów, które umożliwiają wykwalifikowanym pracownikom uzyskanie stałego pobytu.
– Kiedy pracownik może rozpocząć starania o stały pobyt?
90% pracowników może rozpocząć takie starania zaledwie kilka tygodni lub miesięcy po otrzymaniu pozwolenia na pracę i jej rozpoczęcia, jeżeli przebywają w Kanadzie, płacą podatki i uczą się angielskiego. Pozostałe 10%, które znajduje się na liście priorytetowej, może starać się o stały pobyt nawet zanim rozpoczną pracę.
– Prosimy podać szczegóły 5 różnych programów dla wykwalifikowanych pracowników.
Nie chcemy wprowadzać klientów w błąd, podając uogólnienia bardzo złożonych procesów. Uważamy za bardziej realistyczne indywidualne podejście do każdego klienta, w którym dostosujemy adekwatne prawa do jego osobistej sytuacji. Rozumiemy jednak, że pokolenie wychowane z pomocą komputerów zechce dowiedzieć się jak najwięcej, zanim podejmie decyzje, i to jest słuszne.
– Czy „Worker Canada” oraz Kanada widzą ten globalny kryzys ekonomiczny jako szansę na sprowadzenie większej liczby wykwalifikowanych pracowników?
Tak i nie. Z jednej strony będzie z pewnością więcej chętnych. Z drugiej strony, wielu będzie zainteresowanych tymczasową pracą. Będziemy musieli spędzić więcej czasu na sprawdzenie klientów, którzy są zainteresowani tylko zarobkiem a nie mają ochoty na emigrację do Kanady.
– Co ma zrobić chętny na emigrację klient, który nie zna nikogo i nie ma rodziny ani znajomych w Kanadzie?
Naszym konsultantem i opiekunem polskich rodzin jest pani Alicja Bakalarski, prosimy więc o kontakt telefoniczny lub przez e-mail z p. Alicją, 416 588 8707 e-mail: alicja@workercanada.com, spróbujemy pomóc w miarę naszych możliwości oraz możliwości klienta.
Worker Canada
Richard Boraks
Barrister & Solicitor
General Counsel
to Worker Canada
(Powyższa rozmowa jest dokończeniem artykułu z ubiegłego tygodnia)

Categories: Wywiady

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*