Nowy egzamin na obywatelstwo amerykańskie – Spotkanie z szefem Urzędu d/s Obywatelstwa USA

W środę 10 września przybył do Chicago Alfonso Aguilar – Szef Urzędu d/s Obywatelstwa w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA. Najważniejszą kwestią omawianą w czasie spotkania była sprawa nowego egzaminu na obywatelstwo.

Za niecałe dwa tygodnie, z dniem 1 października 2008, US Citizenship and Immigration Services Office (USCIS) – Urząd Imigracyjny wprowadzi w życie nowy egzamin na obywatelstwo, który podnosi poziom wiedzy, jakim będą musiały wykazać się osoby ubiegające się o naturalizację. Stali rezydenci płacą od sierpnia 2007 roku $ 675 za aplikację na obywatelstwo.

Władze imigracyjne z dystryktu w Chicago zaprosiły kilku polonijnych dziennikarzy na spotkanie z Alfonso Aguilarem – Szefem Urzędu d/s Obywatelstwa, aby przybliżyć nam te gorące kwestie. Przy okazji tego spotkania mogliśmy mu zadać wiele pytań, które nurtują naszych słuchaczy i czytelników.

Rozmowa dotyczyła statystyk związanych z podaniami o obywatelstwo, szybkości rozpatrywania podań o zielone karty, o obywatelstwo, także sposobów przeszkolenia oficerów imigracyjnych do administrowania nowego egzaminu na obywatelstwo. Nasze pytania dotyczyły także nalotów służb imigracyjnych na różne zakłady pracy i sprawdzanie, czy pracownicy są legalnie zatrudnieni. Pytaliśmy go także o możliwość uchwalenia reform imigracyjnych przez amerykański rząd, o jego ocenę kampanii wyborczej jako przedstawiciela administracji federalnej.

Statystyki dotyczące podań o obywatelstwo
Alfonso Aguilar, dyrektor Urzędu d/s Obywatelskich w Urzędzie Imigracyjnym (USCIS) podkreślił kilkakrotnie w czasie spotkania, że Stany Zjednoczone są wciąż krajem otwartym na imigrantów. Setki tysięcy osób zostaje każdego roku obywatelami USA, kilkaset tysięcy otrzymuje zielone karty.
W lipcu 2007 roku złożono 460,000 podań o obywatelstwo. Była to rekordowa liczba podań. Dodatkową motywacją było podniesienie cen za podanie o obywatelstwo z $ 400 do $ 675.

W 2008 roku wniesiono 281,000 podań o obywatelstwo do sierpnia b.r. Porównanie tych cyfr doprowadza wielu komentatorów do wniosku, że liczba podań gwałtownie maleje.

Alfonso Aguilar wyjaśnił i uspokajał mówiąc, że po 11 września 2001 roku są to wciąż znacznie wyższe liczby podań o obywatelstwo niż przed 11 września. Rok 2007 był wyjątkowy pod względem ilości podań.

Według dyrektora Aquilara usprawnione zostały procedury rozpatrywania podań o zielone karty i obywatelstwo. Urząd Imigracyjny w Chicago wyróżnia się pod tym względem. Okres rozpatrywania podań o obywatelstwo trwa około 5-6 miesięcy, przy założeniu, że osoba przechodzi pozytywnie sprawdzenie przeszłości kryminalnej przez FBI.

Zadaniem, jakie stawia sobie Alfonso Aguilar i jego Urząd d/s Obywatelskich, jest traktowanie nowych imigrantów z uprzejmością i szacunkiem oraz oferowanie dobrych jakościowo usług imigracyjnych.

Z dużym uznaniem wypowiadał się Aguilar o współpracy pomiędzy rządami Stanów Zjednoczonych i Polski.
Aguilar został mianowany przez prezydenta George’a Busha w 2003 roku jako pierwszy dyrektor Urzędu d/s Obywatelstwa, który jest częścią większej jednostki administracyjnej, jaką jest Urząd do Spraw Obywatelstwa i Usług Imigracyjnych (USCIS). Obydwie agencje rządowe są częścią Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego USA.

Nowy egzamin
na obywatelstwo USA
Najważniejszą kwestią omawianą w czasie spotkania z szefem Urzędu Imgiracyjnego była sprawa nowego egzaminu na obywatelstwo, który wchodzi w życie 1 października 2008 roku.

Nowy egzamin ma pomóc nowym naturalizowanym obywatelom Stanów Zjednoczonych w lepszym przyswojeniu sobie wiedzy na temat historii i wartości Stanów Zjednoczonych. Nowy egzamin ma na względzie „lepsze zrozumienie fundamentalnych zasad funkcjonowania amerykańskiej demokracji, praw i obowiązków związanych z posiadaniem obywatelstwa USA”.
Egzamin na obywatelstwo ma pomóc w dobrym zrozumieniu funkcjonowania rządu USA i historii i ma pomóc uniknąć uczenia się na pamięć. Nowy egzamin będzie obowiązywał osoby, które złożą podanie o obywatelstwo po 30 października 2008 roku.

Do egzaminu będzie wciąż obowiązywać 100 pytań. Każda z osób ubiegających się o obywatelstwo otrzyma 10 spośród tych pytań.
Nowy egzamin na obywatelstwo był testowany przez kilka lat w 10. miejscach w Stanach Zjednoczonych. Potem dokonano kolejnych ulepszeń pytań egzaminacyjnych. Wydano na jego opracowanie około $ 6,5 miliona.
Władze imigracyjne zorganizowały specjalne szkolenia, warsztaty, aby przygotować oficerów imigracyjnych do administrowania tego testu. Organizowano również w ostatnich miesiącach szkolenia dla nauczycieli prowadzących kursy na obywatelstwo.

Dyrektor Aguilar podkreślił, że stara się zaszczepić swoich urzędnikom szacunek w traktowaniu imigrantów.
Potrzeba
reform imigracyjnych
Dyrektor Urzędu d/s Obywatelskich podkreślił, że jego urząd funkcjonuje w oparciu o obecne ustawy uchwalone przez amerykański Kongres i podpisane przez prezydenta George’a Busha.

Aguilar przypomniał, że Kongres zapoczątkował próbę wprowadzenia reform imigracyjnych w ubiegłym roku, ale nie uzyskała ona wystarczającego poparcia w obu izbach Kongresu. Wielu ustawodawców zabiegało o reformy imigracyjne. Inni byli im przeciwni.

W okresie kampanii wyborczej wielu kandydatów obiecuje różne reformy wyborcom. Wielokrotnie kończy się to na obietnicach i trzeba to umiejętnie rozróżnić.

Amerykańskie społeczeństwo oczekuje generalnie zabezpieczenia granic przed nielegalnymi imigrantami oraz potencjalnymi terrorystami.

Aguilar jest przekonany, że reformy imigracyjne będą zrobione. Pytanie, kiedy i przez kogo są realizowane. Również w jakim wymiarze zostanie to zrobione. Zarówno demokraci jak i republikanie o tym mówią. Temat ten jest jednak generalnie mało widoczny w obecnej kampanii prezydenckiej.
Warto przy okazji gorącego okresu w kampanii wyborczej przypomnieć, że głosować mogą tylko i wyłącznie obywatele Stanów Zjednoczonych. Posiadacze zielonej karty muszą bardzo uważać, aby nie pozwolić się wciągnąć w grę wyborczą i nie rejestrować się do wyborów. Mogą bowiem w ten sposób popaść łatwo w kolizję z prawem imigracyjnym i nabawić się wielu niepotrzebnych kłopotów.

Sprawdzenie przeszłości kryminalnej kandydatów
Pytałem dyrektora Aguilara o szybkość sprawdzania przeszłości kryminalnej kandydatów na obywatelstwo przez FBI. Niektóre raporty prasowe wskazywały na duże opóźnienia w tej sprawie.

Aguilar odpowiedział, że większość podań jest rozpatrywana stosunkowo szybko, w ciągu 2-3 miesięcy. Jest jednak stosunkowo niewielka procentowo grupa podań, które wymagają dodatkowego sprawdzenia przez FBI. Wtedy okres wyczekiwania na obywatelstwo ulega wydlużeniu,
Szef d/s obywatelstwa wskazał również, że w niektórych przypadkach zielona karta może zostać odebrana, jeżeli kandydat na obywatela ma na swoim koncie przestępstwa kryminalne. Wówczas przywilej, jakim jest posiadanie zielonej karty, może mu zostać zabrany.

Aguilar podkreślał wielokrotnie, że jego celem jest “promowanie cywilnych zasad, na których oparte jest społeczeństwo amerykańskie i szerzenie publicznego zrozumienia korzyści i obowiązków związanych z przyjęciem obywatelstwa USA”.

@ Tekst i zdjęcia:
Andrzej Mikołajczyk

Categories: Wywiady

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*