Walker podpisał ustawę

Gubernator Wisconsin Scott Walker podpisał w piątek ustawę znoszącą niemal wszystkie prawa pracowników publicznych do zbiorowych negocjacji. Dzień wcześniej ustawę zatwierdziło Zgromadzenie Stanowe. Nie pomógł wyjazd demokratycznych senatorów, którzy opuścili Wisconsin, by nie dopuścić do głosowania. Republikanie oddzielili punkty ustawy dotyczące finansów, dzięki czemu mogli głosować bez wymaganego quorum. Tym samym potwierdzili jednak zarzuty, że w rzeczywistości nie chodziło o ratowanie budżetu stanu, lecz o zniszczenie związków zawodowych.

 

Zatwierdzenie ustawy jest kluczowym zwycięstwem republikanów, którzy atakują zrzeszonych w związkach pracowników publicznych, upatrując w odebraniu im świadczeń możliwości ograniczenia wydatków stanowych rządów.

 

Ustawa zmusza pracowników stanowych do większych wpłat na konta emerytalne i ubezpieczenia medyczne, co ma zaoszczędzić Wisconsin $30 milionów.

 

Demokraci zwracali uwagę, że gub. Walker w ramach „oszczędności” dał dodatkowe ulgi podatkowe korporacjom.

 

Lider republikańskiej większości w stanowym Senacie, Scott Fitzgerald, powiedział, że ustawa jest wypełnieniem przyrzeczeń złożonych przez kandydatów GOP-u w czasie kampanii wyborczej. Uważa, że zrobili to, czego chcieli wyborcy.

 

Liderzy związków zawodowych zapowiedzieli w całym kraju intensywne akcje przeciw republikanom, by przy następnych wyborach poczuli, jakich oszczędności oczekuje społeczeństwo.

(AP – eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*