Usuwanie propagandy z Pentagonu

(Inf. wł.) – W kwietniu New York Times ujawnił, że emerytowani oficerowie zatrudnieni w programach telewizyjnych w charakterze analityków wojskowych, regularnie byli zapraszani do Dept. Obrony (DoD) i zaopatrywani w prowojenne i prorządowe materiały, z których korzystali przedstawiając w telewizji swój „niezależny” punkt widzenia. Tydzień po ujawnieniu skandalu Pentagon chwilowo zawiesił ten program. Teraz czterech demokratycznych senatorów przedstawiło ustawę obliczoną na niedopuszczenie do jego wznowienia.

Sen. Frank Lautenberg z New Jersey, John Kerry z Massachusetts, Bob Menendez z New Jersey i Byron Dorgan z Północnej Dakoty przygotowali ustawę, która zabrania „używania funduszy Departamentu Obrony do celów propagandowych na terenie Stanów Zjednoczonych”.

„Ta administracja ma za sobą historię karmienia Amerykanów propagandą. Społeczeństwo oczekuje od federalnego rządu prawdy”, powiedział sen. Lautenberg. Wcześniej (23 maja) podobną inicjatywę zatwierdziła Izba Reprezentantów. Programy telewizyjne w zasadzie pominęły tę informację, tak samo jak nie rozwodziły się nad artykułem w New York Times, który popchnął ustawodawców do akcji zapobiegawczych.

Po zatwierdzeniu poprawki biuro inspektora generalnego w Dept. Obrony zapowiedziało, że przyjrzy się temu programowi, podczas gdy biuro rządowej odpowiedzialności (GAO) oświadczyło, że już to robi.
Senacka wersja ustawy zobowiązuje oba biura do przygotowania raportu dla Kongresu w ciągu 90 dni.

„Chcemy mieć absolutną pewność, że publiczne pieniądze nie są zużywane na kampanie propagandowe, podważające zaufanie społeczeństwa do federalnych władz. Amerykanie nie powinni być stawiani w sytuacji, kiedy muszą się zastanawiać, czy rzekomo niezależni analitycy zamiast własnych analiz przekazują rządową propagandę”, powiedział sen. Kerry. (eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*