Scott Brown z demokratami

Nowy republikański senator z Massachusetts, Scott Brown, zademonstrował niezależność i odporność na partyjne naciski oddając głos na przedstawioną przez demokratów ustawę o tworzeniu nowych miejsc pracy. Tym samym przeciwstawił się strategii liderów GOP-u, polegającej na odrzucaniu wszystkich propozycji demokratów od dnia, w którym Barack Obama objął urząd prezydenta.

 

Za ustawą opowiedziało się czworo innych republikanów, w tym sen. Susan Collins i sen. Olympia Snowe z Maine, oraz sen. George Voinovich z Ohio i Kit Bond z Montany, którzy z końcem tej kadencji odchodzą na emeryturę. Ogółem za ustawą głosowało 62 senatorów, więcej niż potrzeba na niedopuszczenie do parlamentarnej obstrukcji.

 

Lider senackiej większości, demokrata z Newady sen. Harry Reid podziękował nowemu senatorowi z Massachusetts, wyrażając nadzieję, że postawa Browna da początek współpracy między przedstawicielami obu partii. Podkreślił przy tym, że w tym konkretnym przypadku największe korzyści odniosą małe biznesy w całym kraju.

 

Voinovich przyznał, że widzi możliwość współpracy z demokratami do końca swojej kadencji. Na pytanie, jak zareagowali partyjni liderzy na jego posunięcie, odpowiedział, że nie ma pojęcia. Zaznaczył, że głosował zgodnie z własnym sumieniem. 

Po oddaniu głosu Scott Brown również nie czekał na opinie partyjnej starszyzny.

 

Spośród pozostałych republikanów 29 opowiedziało się przeciw ustawie, a sześciu nie głosowało.

 

Demokrata z Nebraski, sen. Ben Nelson, głosował przeciw ustawie.

(HP –eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*