Próba odwołania Scotta Walkera

Przeciwnicy republikańskiego gubernatora Wisconsin, powodowani gniewem z powodu usunięcia niemal wszystkich praw do kolektywnych negocjacji kontraktów o pracę pracowników sektora publicznego, podjęli bezprecedensową próbę zebrania 540,000 podpisów na rzecz odwołania Scotta Walkera ze stanowiska.

 

Akcję rozpoczęto we wczesnych godzinach rannych. W całym stanie zorganizowano sto imprez. Aktywiści mają nadzieję na zebranie 9 tysięcy podpisów dziennie.

 

Jako pierwsza złożyła podpis Lisa Tareski z Milwaukee, która w 2010 roku głosowała na Walkera. „Chcę naprawić swoją pomyłkę i dać gubernatorowi do zrozumienia, że nigdy nie będę na niego głosować”, powiedziała Tareski.

 

Członkom związków zawodowych, reprezentujących pracowników publicznych, pozostawiono jedynie prawo do negocjowania podwyżek płac nie wyższych jednak od stopnia inflacji.

 

W ub. tygodniu wyborcy w stanie Ohio odrzucili w referendum podobną ustawę. W Wisconsin jest to niemożliwe, ponieważ stanowe prawo nie dopuszcza do referendum w sprawie ustaw.

 

„Zbierzemy 540,000 podpisów, przywrócimy w Wisconsin wartości, które cenimy”, oświadczyła jedna z demokratycznych kandydatów na gubernatora, Kathleen Falk, była przewodnicząca powiatu Dane. O stanowisku tym myśli również Mahlon Mitchell, prezes stanowego związku zawodowego strażaków.

 

Pierwszy wiec odbył się przed domem Walkera na przedmieściu Milwaukee, Wauwatosa. Gubernator oburzył się za zakłócanie spokoju przed siedzibą swojej rodziny. Uważa, że jego opinię w tej sprawie podziela większość mieszkańców Wisconsin, bez względu na poglądy polityczne.

 

Scott Walker twierdzi, że plan odwołania go ze stanowiska nie zakłóci jego pracy na rzecz spełnienia wyborczych obietnic o stworzeniu dodatkowych 250 tysięcy miejsc pracy przed upływem jego 4-letniej kadencji.

 

W historii Stanów Zjednoczonych tylko dwukrotnie doszło do odwołania gubernatora ze stanowiska, w Dakocie Północnej w 1921 roku i w Kalifornii w 2003.

 

(HP – eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*