Po ‚chrzescijansku’

Austin (AP) – Trzy teksaskie organizacje zwróciły się do lokalnych władz o podjęcie dochodzenia przeciw Ralphowi Reed, obecnie kandydatowi na wicegubernatora Georgii, a swego czasu założycielowi Chrześcijańskiej Koalicji, która walnie przyczyniła się do pierwszego zwycięstwa wyborczego Georgea Busha. Po wyborczym sukcesie, popularny w kręgach konserwatywnych Reed założył fir-mę konsultacyjną. Współpracował m.in. z niezwykle do niedawna wpływowym republikańskim lobbystą Jackiem Abramoffem, który kilka miesięcy temu został oskarżony o oszustwa i defraudację.

Na polecenie Abramoffa, Reed przeprowadził kampanię przeciw dwóm kasynom gry, własności indiańskiego szczepu Tigua z El Paso i Alabama-Coushatta z Livingston. W rezultacie kampanii przeprowadzonej przez Reeda, kasyna zostały zamk nięte.

„Wszystko wskazuje na to, że Reed brał udział w zmowie mającej na celu wyciągnięcie milionów dolarów od Indian”, mówi Craig McDonald, dyrektor organizacji Texans for Public Justice.
Prosząc, ażeby sprawą zajął się prokurator powiatowy, grupa ta powołuje się na decyzję Stanowej Komisji ds. Etyki, która mówi, że osoba, która w jednym kwartale otrzyma ponad 1000 dolarów jako honorarium za pracę w charakterze lobbysty musi być zarejestrowana jako lobbysta. Zaniedbanie tego obowiązku grozi karą do roku więzienia plus $4000 grzywny.

Senacki Komitet Spraw Indiańskich prowadzi dochodzenie przeciw Abramoffowi i byłemu pracownikowi Białego Domu, Johnowi Scanlonowi. W e-mailu ujawnionym przez komitet, Reed dyskutuje o planach akcji prowadzącej do zamknięcia kasyn. Z dotychczasowego śledztwa wynika, że Abramoff i Scanlon zdefraudowali $80 milionów swych indiańskich klientów.

Tydzień temu Scanlon przy-znał się do przekupywania przedstawicieli władz celem uzyskania przychylnego nastawienia wobec klientów jego i Abramoffa. Jak na razie zgodził się oddać $19 milionów szczepom, które oszukał.
Abramoff i Scanlon zostali zatrudnieni przez szczep Louiżsiana-Coushatta w 2001 ro-ku po to, aby nie dopuścić do otwarcia konkurencyjnych kasyn przez szczep Alabama-Coushatta i inny szczep z Lui-zjany.

Reed, doświadczony w wywoływaniu histerii w środowiskach religijnych konserwtystów wywiązał się ze swych zadań na medal. Przekonał stanowych ustawodawców, by odrzucili ustawę o ponownym otwarciu kasyna Tigua, po czym namówili ten szczep, by zatrudnił ich po to, ażeby przekonali Kongres do zmiany federalnych praw, które umożliwiłyby im ponowne ot-warcie kasyna. Takie same zabiegi podjęli wobec szczepu Alabama-Coushatta. (eg)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*